مقالات بازی سازان

خانه بازی کودک در منزل | نکات مهم در طراحی اتاق بازی کودک

اتاق بازی کودک در خانه

خانه بازی کودک در منزل

امروزه که بیشتر ما در واحد‌‌های آپارتمانی زندگی می‌کنیم، کمبود فضای بازی برای کودکان بیشتر از همیشه احساس می‌شود. با شیوع ویروس کرونا و قرنطینه خانگی در سراسر دنیا، کمبود فضای بازی و نامناسب بودن محیط برای کودکان بیشتر از همیشه مشهود است.

کودکان برای بازی هر جایی از منزل را تبدیل به محیط بازی خود می‌کنند، از استفاده کردن از میز غذاخوری به عنوان قلعه مخفی گرفته تا تبدیل کردن کشوی لباس‌ها به پلکان. از طرف دیگر بازی کردن کودکان خیلی کم سن در بعضی از قسمت‌های خانه نیز خطراتی را به همراه دارد که می‌تواند برای سلامت کودک خطر آفرین باشد.

در این مطلب قصد داریم ایده‌هایی برای طراحی اتاق بازی کودک در خانه را بیان کنیم و گزینه‌هایی که مرکز بازی‌سازان در این زمینه در اختیار شما قرار می‌دهد را نیز معرفی کنیم. برای خرید وسایل خانه بازی با مشاوران بازی سازان در ارتباط باشید.

طراحی اتاق بازی کودک در خانه | نکات مهم در طراحی بهترین اتاق بازی

اهمیت طراحی اتاق بازی کودک در منزل

اگر شما به تازگی صاحب فرزند شدید و دوست دارید محیطی کاملا مناسب برای رشد فرزند خود مهیا کنید، طراحی اتاق بازی کودک در خانه یکی از قدم‌هایی است که باید بردارید. کودکان در سنین پایین متوجه خطرات و آسب‌های احتمالی نمی‌شوند. از اینرو بازی کردن کودک در محیط‌هایی مثل پذیرایی و آشپزخانه که پر از وسایل تیز و شکستنی است می‌تواند برای کودک و اقتصاد خانواده! بسیار خطر آفرین باشد.

آوردن وسایل بازی کودک به مکان‌های دیگر خانه هم می‌تواند روی نظم منزل شما به شدت تاثیر گذار باشد، به طوری‌که باید ساعات زیادی از روز را مشغول به جمع‌آوری وسایل بازی کودک باشید. به همین خاطر اختصاص دادن یک فضای مشخص به بازی کودک، هم برای شما و هم کودک دلبندتان بسیار مفید است.

طراحی اتاق بازی کودک در خانه | نکات مهم در طراحی بهترین اتاق بازی

نکات ایمنی طراحی اتاق بازی کودک در خانه

یکی از موارد مهمی که در طراحی اتاق بازی کودک در خانه باید در نظر بگیرید، موارد ایمنی است. ما در این بخش از مطلب سعی داریم مواردی را به شما گوشزد کنیم که با توجه به آن‌ها محیطی ایمن برای بازی کودک فراهم کنید و کودک خود را از خطرات احتمالی حفظ کنید.

پریز برق

یکی از خطراتی که کودکان را تهدید می‌کند، برق گرفتی است. در سال کودکان زیادی هستند که با شیطنت و بی احتیاطی والدینشان دچار برق گرفتگی می‌شوند. برای رفع این خطر احتمالی در اتاق کودک می‌توانید از کورکُن‌های آماده پریز برق استفاده کنید یا فیوزهای مخصوص عدم برق گرفتگی را در جعبه مینیاتوری منزل نصب کنید. با استفاده از این وسایل دسترسی کودک به پریز برق غیرممکن خواهد شد؛ همچنین از محکم بودن پریزهای برق به دیوار مطمئن شوید.

لبه‌های تیز

اگر کودک شما به تازگی راه رفتن را یاد گرفته است و بعد از چند قدم راه رفتن به زمین می‎خورد، لبه‌‌های تیز را جدی بگیرید. در اتاق کودک لبه‌های کمد و دیوار نقاطی هستند که برای کودک شما خطرآفرین به شمار می‌رود.

با استفاده از فوم‌‌های اماده تمامی این لبه‌ها را بپوشانید و مطمئن شوید که فوم به خوبی به لبه‌ها چسبیده است. اگر شما هم از رادیاتور به عنوان سیستم گرمایشی استفاده می‌کنید، این قسمت مهم را فراموش نکنید. رادیاتور‌ها دارای لبه‌‌های تیزی هستند که می‌تواند برای کودک شما خطرناک به‌شمار باید. پس از اتمام کار مطمئن شوید که تمامی لبه‌های تیز را ایمن کرده‌اید و دیگر لبه تیز دیگری باقی نمانده است و محیط کاملا ایمن شده است.

طراحی اتاق بازی کودک در خانه | نکات مهم در طراحی بهترین اتاق بازی

درب و پنجره

همیشه در طراحی اتاق بازی کودک در خانه، قسمتی از منزل را در نظر بگیرید که به بالکن یا بیرون از خانه دسترسی نداشته باشد. در چینش اتاق بازی کودک وسایل را به گونه‌ی قرار دهید که کودک نتواند از طریق آن به دستگیره پنجره دسترسی داشته باشد. دستگیره پنجره اگر قابل قفل شدن نیست آن را دستکاری کنید تا کودک به تنهایی نتواند پنجره را باز کند. همینطور درب را به گونه‌ای قرار دهید که کودک آن را باز یا بسته نکند؛ زیرا اگر انگشتان کودک لای درب بماند، ممکن است آسیب جدی به دستانش وارد شود.

جاهای بلند و اشیای خطرناک در اتاق کودک

در طراحی اتاق بازی کودک در خانه سعی کنید اشیای دیگر خانه را قرار ندهید. اگر در اتاق کودک شما دیگر وسایل خانه قرار دارد، تمامی وسایل را در یک کمد مخصوص قرار داده و درب کمد را قفل کنید یا وسایل را در طبقات بالای کمد قرار دهید که کودک به آن دسترسی نداشته باشد. سعی کنید اتاق شما بلندی مثل پله یا میز نداشته باشد، اگر اتاق کودک دارای سطح مرتفع است، تمام راه‌های دسترسی کودک به آن بلندی را ببندید و مطمئن شوید راهی برای رسیدن کودک به آن باقی نمانده است.

دوربین کنترل اتاق کودک

همیشه سعی کنید از فعالیت کودک در اتاق مطلع باشید و برای مدت طولانی کودک را به حال خودش تنها نگذارید. یک ابزار مهمی که در طراحی اتاق بازی کودک در خانه می‌توانید استفاده کنید استفاده از دوربین‌های کنترل کودک است.

این دوربین‌ها با مشخصات مختلفی در بازار موجود است که با تهیه آن می‌توانید از هر جایی از منزل به فعالیت کودک در اتاق بازی نظارت داشته باشید. این دوربین‌ها دارای یک دوربین و یک صفحه نمایش است که به صورت بی‌سیم با هم در ارتباط هستند. سعی کنید دوربین را به گونه‌ای در اتاق کودک قرار دهید که نقطه کوری وجود نداشته باشد و از طریق صفحه نمایش به طور مرتب وضعیت کودک را هنگام بازی کنترل کنید.

رنگ و نور مناسب برای طراحی اتاق بازی کودک در خانه

یکی از مهم‌ترین بخش‌ها برای طراحی اتاق بازی کودک در خانه، طراحی رنگ است. در انتخاب رنگ دیوارها و سایر اجزای اتاق بازی کودک رنگی را انتخاب کنید که برای کودک دلنشین باشد. در این قسمت از کار می‌توانید از روانشناسی رنگ‌ها کمک بگیرید برای مثال، رنگ آبی باعث ایجاد آرامش می‌شود پس می‌تواند گزینه مناسبی برای رنگ اتاق بازی کودک شما باشد.

سعی کنید که از رنگ‌های تیره در اتاق کودک استفاده نکنید. رنگ‌های کرم، قهوه‌ای ، مشکی یا دیگر رنگ‌های اینچنینی برای کودک جذاب نیستند و باعث ایجاد حس کلافگی در کودک می‌شود. برای محیطی که کودک در آن بازی می‌کند نور مناسب و کافی در نظر بگیرید. از پرده‌های نازکتری برای پنجره‌ها استفاده کنید تا نور طبیعی وارد اتاق کودک شود. استفاده از رنگ‌های روشن بر روی دیوار نیز باعث می‌شود اتاق کودک پرنور تر به نظر بیاید.

وسایل بازی

در اتاق بازی کودک وسایل بازی مناسبی قرار دهید تا کودک بتواند به راحتی با آنها بازی کند. در هنگام تهیه وسایل بازی برای اتاق کودک، رده سنی کودک خود را ملاک اصلی قرار دهید. اسباب بازی‌هایی را انتخاب کنید که برای کودک شما جذاب هستند و می‌توانند ساعاتی زیادی نظر کودک شما را جلب کنند. در هنگام طراحی اتاق بازی کودک در خانه فضای مناسب و مخصوصی را برای قرار دادن اسباب بازی‌ها در نظر بگیرید. وسایلی که می‌دانید کودک شما بیشتر با آن بازی می‌کند را در دسترس کودک قرار دهید تا کودک بتواند به تنهایی آنها را بردارد و مشغول بازی شود.

سرسره و وسایل بادی

از دیگر وسایلی که می‌توانید در طراحی اتاق بازی کودک در خانه استفاده کنید، سرسره بادی و اسباب بازی‌های بادی هستند. سرسره‌‌های پلی اتیلنی که در بازار موجود هستند، گزینه مناسبی برای اتاق بازی کودک شما به شمار می‌روند. شما می‌توانید با توجه به سن فرزندتان و فضایی که برای اتاق بازی کودک در اختیار دارید، یکی از صدها مدل از این سرسره‌ها را انتخاب کنید. این سرسره‌ها به صورت بخش‌‌های جدا از هم ساخته می‌شوند و حمل و نقل آنها به سادگی قابل انجام است.

استخر توپ

اسباب بازی‌های بادی هم جزو محبوب‌ترین وسایل بازی برای کودکان به شمار می‌رود. استخرهای بادی توپ یکی از وسایل بازی مورد علاقه کودکان است که با توجه به فضایی که در اختیار دارید و انتخاب سایز مناسب، می‌توانید آنها را تهیه کنید. انواع حیوانات و عروسک‌های بادی نیز موجود هستند که گزینه مناسبی برای اتاق بازی فرزند شما هستند.

مراجعه به یک مرکز متخصص برای طراحی اتاق بازی

تمامی نکاتی که در بالا گفته شد می‌تواند شما را در طراحی اتاق بازی در خانه کمک کند. ولی اگر به تنهایی قادر به طراحی بهترین اتاق بازی برای کودک خود نیستید، بهتر است این کار را از متخصصین آن بخواهید. در انتهای مطلب قصد داریم با معرفی مجموعه بازی‌سازان، شما را بیشتر در این راه همراهی کنیم. سایت بازی‌سازان یکی از بهترین فروشگاه‌های اینترنتی خرید وسایل بازی در کشور به شما می‌رود. در سایت ما شما می‌توانید هر آنچه که برای اتاق بازی کودک خود نیاز دارید را پیدا کنید؛ اما این تنها خدمتی نیست که ما ارائه می‌کنیم.

تیم مجرب ما این آمادگی را دارد که اتاق بازی کودک شما را به صورت کاملا حرفه‌ای طراحی کند. ما قبل از مرحله اجرا، طراحی خود را به صورت سه‌بعدی شبیه‌سازی می‌کنیم تا از رضایت شما قبل از اجرا مطلع شویم. تمامی مراحل نصب نیز توسط تیم حرفه‎ای مجموعه ما انجام می‌شود. همچنین امکان مشاوره کاملا به شما در زمینه طراحی اتاق بازی کودک وجود دارد و در این زمینه نیز همراه شما هستیم. این نکته را هم در نظر داشته باشید که تمام محصولاتی که از سایت بازی‌سازان تهیه می‌کنید دارای گارانتی معتبر بوده و ما کیفیت و اصالت کالای خریداری‌شده را تضمین می‌کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.