فرم درخواست مشاوره

راهنمای راه اندازی خانه بازی

خانه بازی کودک، یک مرکز برای نگهداری مدت کوتاه (2 تا 3 ساعت) بچه‌ها است که امروزه با توجه به آپارتمانی شدن خانه‌ها و افزایش مشغله والدین طرفداران بسیاری پیدا کرده است. همین علت موجب شده تا به راه اندازی این کسب و کار بیشتر از گذشته توجه شود.

تاسیس خانه بازی یکی از کسب و کارهای بسیار جذاب در حوزه کودک است که نیاز به برنامه ریزی دقیق و اجرای گام به گام دارد. راه اندازی این مرکز به صورت اصولی، می‌تواند یک کسب و کار پر سود باشد که علاوه بر درآمد، لحظات شاد و پر خاطره‌ای برای کودکان خلق کند.

راه اندازی فضای خانه کودک، ایده‌ تقریبا جدید و خلاقانه برای کسب درآمد است که در این صفحه به توضیح جامعی از موضوعات مرتبط با تاسیس خانه بازی شامل مراحل صفر تا صد تاسیس آن از دریافت مجوز تا آموزش پرسنل می‌پردازیم و در ادامه مزایایی که موجب راه اندازی کسب و کار می‌شود را شرح می‌دهیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره راه اندازی خانه بازی کودک همراه بازی سازان باشید.

 

چرا خانه بازی؟

خانه بازی یکی از فضاهایی است که کودکان به صورت آزادانه می‌توانند بازی کنند و به رشد خلاقیت‌ خود بپردازند. راه اندازی خانه بازی یک فرصت درآمدی عالی است که اگر به صورت اصولی و با همراهی افراد با تجربه انجام شود، می‌تواند یک کسب و کار موفق و کم ریسک باشد. راه اندازی شعبه دوم خانه بازی کودک توسط یکی از مشتریان بازی سازان که در ابتدا فقط به عنوان شغل دوم به این کار نگاه می‌کرد، نشان داد که این کسب و کار بسیار پر سود است. شاید بخواهید مانند اغلب مردم به سمت کارهای خرید و فروش محور بروید اما باید از مشکلات آن مانند کمیابی محصولات، نوسان قیمت‌ها و... آگاه باشید. کارهایی مانند راه اندازی خانه بازی وضعیت متفاوتی دارد. یکی از مزیت‌های اصلی راه اندازی خانه بازی عدم استهلاک وسایل و سود بالا نسبت به سرمایه اولیه آن است.

انتخاب فضا خانه بازی؟

انتخاب فضایی مناسب برای تاسیس خانه بازی کودک دومین گام است که بیشترین سوالات شما نیز در رابطه با همین موضوع است. در این مرحله خرید یا اجاره یک ملک در منطقه مناسب برای تجهیز و راه اندازی خانه‌ی بازی کودک که دسترسی خوبی داشته باشد، بسیار مهم است. در صورتی که فضای خود را به درستی انتخاب نکنید، حتی با انتخاب بهترین تجهیزات، پرسنل و...احتمال موفقیتتان خیلی کم است. اغلب مراجعه کنندگان به شرکت بازی سازان، به دنبال ملک ارزان مثلا در طبقه آخر مجتمع‌های تجاری و یا زیر زمین‌های مسکونی هستند که اجاره کمتری پرداخت کنند.

اگر شما فضایی را انتخاب کنید که در منطقه پر رفت و آمد و در دید والدین و کودکان باشد، حتی با وجود اجاره 4 برابر یک فضای معمولی، شرکت بازی سازان تضمین می‌کند که ظرف دو یا سه روز شلوغ آخر هفته هزینه اجاره را کسب کرده و سایر درآمد در ماه، سود خالص شما است.

جذب مخاطب

جذب مخاطب یکی دیگر از مراحل خانه بازی است که برای آن باید برنامه ریزی کنید. یکی از مسائل مهم در رابطه با کسب و کار کودک، جذب مخاطب ومعرفی خود از در ورودی خانه بازی است. اگر می‌خواهید در راه اندازی خانه‌ بازی کودک به سرعت به سود برسید و به اصطلاح خاک خوری نداشته باشید، باید ورودی خود را شلوغ کنید.

طبق تجربه تیم بازی سازان در این سال‌ها، باید ورودی شما با سایر مغازه‌ها متفاوت باشد؛ مثلا از سنگ فرش ورودی متفاوتی (مثلا از چمن مصنوعی) استفاده کنید. مسئله مهم دیگر در رابطه با کسب و کار کودک، نور است. باید از نور کافی در ورودی و فضای داخلی اطمینان حاصل کنید. در آخر برای شلوغ شدن فضای ورودی، استفاده از علائم و نشانه‌های مورد علاقه کودکان مانند عروسک‌های کارتونی توصیه می‌شود.

مجوزها و مدارک

در رابطه با تاسیس مهدکودک باید به سازمان بهزیستی مراجعه کنید و استخدام پرسنل آن نیز شامل قوانین خاص این ارگان است اما دریافت مجوز برای راه اندازی خانه‌ی اسباب بازی، به شهری وابسته است که می‌خواهید این فضا را تاسیس نمایید. در هر شهری مراحل دریافت مجوز متفاوت است اما به طور کلی دو مرکز برای دریافت مجوز وجود دارد که می‌توانید این مجوز را از آن دریافت نمایید. اداره اصناف و شهرداری دو مرکزی است که می‌توانید برای اخذ این مجوز اقدام نمایید.

دریافت مجوزهای مربوطه از هر کدام از این مراکز نکات خود را دارد. مثلا باید توجه نمایید زمانی که این مجوز را از شهرداری کسب کرده باشید باید نام خانه کودک مشارکتی را در سردر ورودی آن ذکر نمایید و سالیانه هزینه‌ای بابت تمدید آن بپردازید. اگر این مجوز را از اصناف دریافت نمایید، فقط یکبار هزینه پرداخت می‌نمایید و علاوه بر هزینه کمتر، نامی که دوست دارید را می‌توانید برای این خانه بازی انتخاب کنید.

ایمنی در خانه بازی

یکی از مهم‌ترین گام‌های راه اندازی خانه بازی، ایمن سازی آن است. در این کسب و کار مخاطبین شما کودکان هستند و قبل از اجرای کامل ایمنی نباید شروع به کار کنید. در این مرحله، کف فضای خانه بازی اولین چیزی است که باید به آن توجه کنید. کف فضا باید از تاتامی حداقل 20 میلی متر پوشانده شود. کلیه دیوارها و فضاهای کناری که احتمال می‌دهید کودکان با آن برخورد کنند، باید با دیوار پوش پوشانده شوند. برای ستون‌های وسط یا بیرون آمده از دیوار نیز باید از تاتامی و یا دیوار پوش استفاده کرد.

وسایلی که در ارتفاع کار شده و احتمال سقوط دارند (مانند تابلو و لوستر) نباید در فضای بازی کودک باشند. وسایل گرمایشی مانند بخاری و یا شوفاژ باید کاملا ایمن شوند. از همه مهم‌تر وسایلی که تهیه می‌کنید باید شامل استاندارد باشند. حتما این تجهیزات را از شرکت‌های معتبر تهیه کنید تا در زمان نصب هم توسط افراد حرفه‌ای و به صورت اصولی این کار انجام شود.

درآمدزایی خانه بازی

بسیاری از مدیران و کسانی که می‌خواهند به راه اندازی این مرکز بپردازند تصور می‌کنند که درآمد حاصل از راه اندازی خانه بازی تنها از وروی است که والدین می‌پردازند. شما می‌توانید در خانه کودک از 10 خدمت کسب درآمد کنید. برگزاری انواع کارگاه‌ها از جمله خمیر بازی، بازی فکری، اوروگامی و... یکی از این موارد است. این کارگاه‌ها علاوه بر تبلیغ مجموعه شما برای مدارس و...، یک منبع درآمد خوب برای شماست. فروش محصولاتی مانند خمیر بازی و بازی فکری در راستای کارگاه‌ها، روش‌ دیگر درآمدزایی است. گریم صورت کودک و عکاسی لحظه‌ای از بچه‌ها با قیمت مناسب، آیتم دیگر کسب درآمد در راه اندازی خانه‌ی بازی کودک است.

 

استخدام پرسنل

به دلیل ارتباط مستقیم کودکان با پرسنل، بخش استخدام افراد برای کار در خانه بازی‌ها بسیار مهم است. پرسنلی که بعد از راه اندازی خانه‌ی اسباب بازی برای کار در این محیط استخدام می‌کنید باید مهارت کافی برای برخورد با کودکان را داشته باشند و تنها نباید به تخصص فرد توجه کنید. ویژگی‌های اصلی که این افراد باید داشته باشند ظاهر آراسته، پر انرژی، صبور، خوش برخورد با روابط عمومی بالا و علاقمند به کودکان است تا بتوانند ارتباط خوبی با بچه‌ها برقرار کنند.

حتی در زمینه استخدام پرسنل نیز شرکت بازی سازان در کنار شماست تا بتوانید بهترین افراد را برای کار در خانه بازی کودک استخدام کنید. داشتن فرم استخدام که اولویت‌های شما (مانند میزان تحصیلات، سوابق کاری و مشخصات منفی و مثبت) را برای استخدام مشخص کند، به روند استخدام کمک می‌کند.

باشگاه مشتریان

باشگاه مشتریان یا CRM به توسعه کسب و کار شما کمک می‌کند. با اجرای این طرح می‌توانید از عملکرد خودتان و یا رفتار مشتری گزارش تهیه کنید. باشگاه مشتریان CRM نرم افزاری است که به وسیله آن می‌توان تمامی مشخصات مشتریان خود را ثبت کنید. در صورت ثبت اطلاعات تمامی مشتریان، به یک بانک اطلاعاتی دست پیدا می‌کنید که می‌توانید برای رشد کسب و کارتان از آن استفاده کنید.

برای مثال، اگر رویداد مهم، کارگاه و یا جشنواره مهمی در پیش است  که می‌خواهید اطلاع رسانی کنید، از طریق بسته پیامکی که این نرم افزار در اختیارتان قرار می‌دهد می‌توانید این کار را انجام دهید. دسته بندی مشتریان مثلا مشتریان طلایی، نقره‌ای و برنز از دیگر قابلیت‌هایی است که این نرم افزار در اختیارتان قرار می‌دهد و به وسیله آن می‌توان تخفیفات ویژه‌ای برای هر گروه در نظر گرفت.

آموزش پرسنل 1

برخورد صحیح پرسنل با مشتری اهمیت بسیار زیادی دارد. اصول اولیه آموزش پرسنل در کسب و کار این است که با ورود مشتری، پرسنل به احترام او بیاستد. احترام به مشتری در تمام دنیا یک اصل مهم است و دارای جزئیات زیادی است. توجه کنید که برند شما در کسب و کارتان، پرسنل شما هستند. تمامی فرآیندهایی که قبلا گفتیم، از جمله ثبت اطلاعات در باشگاه مشتریان، وابسته به پرسنل شماست. اگر پرسنل شما به درستی آموزش ندیده باشند، احتمال موفقیت کسب و کارتان کمتر است.

آموزش پرسنل2

شرکت‌هایی که به موفقیت رسیده‌اند، در حرفه خود به آموزش تخصصی پرسنل خود پرداخته‌اند. داشتن لباس فرم و اتیکت اسم برای پرسنل مهم است و مردم با مکان‌هایی که احساس سازمانی منتقل می‌کنند، بیشتر ارتباط برقرار می‌کنند. باید به پرسنل آموزش دهید که با همه مشتریان نمی‌توانند به یک صورت برخورد کنند. ابتدا شخصیت و رفتار مشتری را آنالیز کنند و بعد با آن‌ها وارد مذاکره شوند.

مواجه شدن با مشتریان معترض و یا تبدیل کردن این شرایط به فرصت از مهارت‌های دیگری است که پرسنل باید آموزش ببینند. اتنقال احساس ارزشمندی به پرسنل و برگزاری جلسات هفتگی برای درست کردن یک تیم، بسیار مهم است تا در زمانی که در خانه بازی حضور ندارید نیز از روند صحیح کارها مطمئن باشید.

تبلیغات

قبل از انتخاب راه اندازی خانه بازی، حتما نام برند و لوگو خود را انتخاب کنید. از یک تابلو با طراحی به روز و با طراحی خوب استفاده کنید تا زمانی که مشتریان تابلو را از بیرون می‌بینند، جذب شوند. تبلیغات مجازی بسیار مهم است و حتما تا زمانی که فضای بازی شما نو است، چندین ویدیو و عکس تهیه کنید. حتی در سایت‌های معتبر هم می‌توانید کلیپ خود را منتشر کنید. پنل‌های پیامکی یکی دیگر از راه‌های تبلیغات که اگر اصولی انجام شود، بسیار اثر بخش است. حتما از شخصیت‌های کارتونی به روز در خانه بازی خود استفاده کنید.

ارائه خدمات

اگر برای کار خودتان یک فرضیه انحصاری فروش تعریف کنید، شاهد رشد تصاعدی کسب و کارتان می‌شوید. برای مثال، در یکی از پروژه‌ها امکان مشاهده آنلاین فرزند توسط والدین شاغلی که کودکان خود را به این مراکز سپرده بودند، به سرعت این مرکز را معروف کرد. ارائه خدمات خلاقانه پایانی ندارد و با اجرای آن می‌توانید معجزه رشد کسب و کارتان را مشاهده کنید.

ایستایی مشتریان

افزایش ایستایی مراجعین، موجب افزایش درآمد شما می‌شود. چهار نکته اساسی که موجب ایستایی مشتریان می‌شود مواردی مثل ایجاد حس امنیت محیطی و امنیت روانی، ارائه خدمات متنوع به جای دریافت ورودی با مبلغ بالا، ارائه خدمات رفاهی به والدین منتظر و تهویه و هوای مطبوع (استفاده از یک رایحه خاص برای درگیری ناخودآگاه مخاطب) است.

برندسازی

اسم برند مسئله بسیار مهمی است و حتما در نظر داشته باشید که از نام‌های یک یا نهایت دو سیلابی استفاده کنید. اگر می‌خواهید اسم برند شما عامه پسند باشد، پیشنهاد می‌کنیم در یک گروه حداقل 20 تا 30 نفر افراد پیشنهادات خود را بگویند. پس از آن رای گیری کنید. اگر می‌خواهید برند خود را ثبت کنید و یا شعبات دیگری تاسیس کنید، حتما از نام فارسی استفاده کنید تا دچار مشکل نشوید. طراحی لوگو را حتما به افراد حرفه‌ای بسپارید تا بتوانید با تبلیغات در فضای مجازی، مجله‌ها و... مشتریان بیشتری جذب کنید.

برند خوب و معتبر حس یک تجربه عالی را برای مشتری به ارمغان می‌آورد که شما با تبلیغات خوب؛ این پیش ذهنیت را برای مشتری ایجاد می‌کنید.

پاسخ به سوالات

_حداقل فضای مورد نیاز برای تاسیس خانه بازی چقدر است؟

حداقل فضا مورد نیاز کاملا وابسته به محدوده‌ای است که می‌خواهید خانه بازی را تاسیس کنید. مثلا در مکان‌های پر رفت و آمد، به دلیل ایستایی کمتر فضای کوچک کافب است اما در حالت کلی فضای زیر 100 متر را پیشنهاد نمی‌کنیم؛ زیرا نمی‌توانید برنامه‌ها و کارگاه‌های لازم را اجرا کنید.

_آیا کسب و کار خانه بازی فصلی است؟

برخلاف تصور افراد، خانه بازی در تمام طول سال درآمد دارد. به دلیل مسائل آب و هوایی، آلودگی هوا و... مردم تمایل دارند که به فضای سرپوشیده مراجعه کنند.

_حداقل بودجه مناسب برای کسب و کار خانه بازی چقدر است؟

با توجه به تنوع تجهیزات، فضای خانه بازی و... میزان بودجه متفاوت است؛ اما شما به حداقل 100 میلیون بودجه نیاز دارید.

_سود و زیان این کار را چگونه توصیف می‌کنید؟

عمده هزینه مورد نیاز، صرف راه اندازی این کسب و کار می‌شود و در ادامه معمولا تنها هزینه‌هایی مانند ملک، پرسنل و قبض مصارف انرژی را باید پرداخت کنید. در بسیاری از موارد مشاهده می‌کنید که خانه‌های بازی در 2 یا 3 روز هزینه‌های خود را کسب می‌کنند. درآمد حاصل کاملا به خودتان بستگی دارد.

_این کسب و کار چه رنج سنی را پوشش می‌دهد؟

خانه بازی پذیرای کودکان 2 تا 7 سال و شهر بازی‌ها پذیرای کودکان 5 تا 15 سال هستند. برای فضای بزرگ پیشنهاد می‌شود تا به صورتی فضا را طراحی کنید که هر دو گروه را پوشش دهد تا درآمد شما افزایش یابد.

_راه اندازی مهد کودک و یا خانه بازی؟ چرا؟

این دومقوله کاملا متفاوت است؛ به دلیل درگیری کمتر برای مجوز، استخدام پرسنل و... پیشنهاد ما راه اندازی خانه بازی است.