صفر تا صد تاسیس خانه بازی

هزینه تاسیس خانه بازی

هزینه تاسیس خانه بازی کودک چقدر است؟

 

هزینه تاسیس خانه بازی چقدر است؟ اصلا می‌دانید خانه بازی چیست؟ اجازه دهید کمی عمیق‌تر به این موضوع بپردازیم و بطور کامل درباره آن صحبت کنیم.

هیچ نیازی نیست درخصوص زندگی‌مان بگوییم، مرور به گذشته به ما نشان می‌دهد که امروزه جمعیت و تقاضا به سمتی پیش رفته که دیگر خبری از آن خانه‌های ویلایی قدیمی و دلنشین نیست! همه در زندگی شهری خود غرق هستیم و آپارتمان نشینی به یک فرهنگ اساسی در زندگی‌مان تبدیل شده است. جالب اینجاست که اکثرا هم ترجیح می‌دهند در همین آپارتمان‌های لوکس، با امکانات بسیار بالا و در امنیت کامل زندگی کنند تا آن خانه‌های قدیمی درندشت اما دلنشین و دوست داشتنی! اما میدانید که این خواسته تا چه اندازه به کودکان و سلامت روان آن‌ها آسیب میزند؟

درواقع این روزها کمتر کودکی را می‌بینیم که در کوچه و محله با همسن و سالان خود بازی کند! همه در آن چهاردیواری آپارتمان محبوس‌اند و اینجاست که نقش خانه‌های بازی نمایان می‌شود. درواقع خانه بازی کودک از جمله مراکزی‌ست که با توجه به عدم دسترسی آسان به شهربازی و مراکز تفریحی و آن کوچه‌های خاکی قدیمی، به کودکان دلبندمان این اجازه را می‌دهد تا کمی بچگی کرده و انرژی‌شان را تخلیه کنند.

اگر رسالت خود میبینید که در این مسیر قدمی بردارید و قصد تاسیس خانه بازی دارید و از هزینه‌های آن در واهمه‌اید، توصیه داریم در ادامه این مقاله با ما همراه شوید. راه اندازی خانه بازی آنقدرها هم که فکر میکنید سخت و غیرممکن نیست.

 

 

راه اندازی خانه بازی چقدر هزینه دارد؟

شاید باور این مسئله کمی سخت باشد اما هزینه تاسیس خانه بازی آنقدرها هم که فکرش را میکنید بالا نیست! خصوصا اینکه بازی سازان تجهیزات مختلف خانه بازی را با قیمت‌های کاملا مقرون به صرفه ارائه می‌دهد.

این به شما میگوید که حتی با سرمایه‌ای متوسط و حتی کم هم میتوانید موفق به خرید وسایل خانه بازی شده و یک مکان بسیار هیجان‌انگیز و دوست داشتنی را برای کودکان فراهم آورید.

مسئله مهمی که قبل از هر چیزی باید به آن توجه داشته باشید، این است که حتما از استاندارد بودن تجهیزات اطمینان حاصل و سپس لیست هزینه تاسیس خانه بازی را تکمیل کنید. این مسئله به دلیل ارتباط نزدیک با جان کودکان از اهمیت بالایی برخوردار است. توصیه می‌شود که حتما قبل از خرید اولتیماتوم‌های سازمان استاندارد را مطالعه کنید. (از بابت استاندارد بودن محصولات بازی سازان خیالتان راحت!)

در ادامه میخواهیم از هزینه‌ها برای شما بگوییم.

هزینه مرتبط با ملک

مطمئنا برای راه‌اندازی خانه بازی به یک ملک احتیاج دارید. در این میان اگر ملک مدنظر متعلق به خودتان باشد که خب خیلی کار راحت‌تر بوده و تقریبا هزینه‌ها نصف می‌شود. اما حال فرض را بر این می‌گذاریم که شما قصد اجاره ملکی را جهت تاسیس خانه بازی دارید.

مسلما مبلغی را باید بابت ودیعه درنظر بگیرید و اجاره ماهیانه‌ای نیز در این میان وجود دارد که در لیست هزینه‌های تاسیس خانه بازی باید بنویسید. البته خاطر نشان می‌کنیم که این مبالغ به مسائل مختلفی وابسته‌ست. مثلا اینکه برای اجاره ملک سراغ کدام محله از تهران می‌روید؛ ارتباط مستقیمی با هزینه‌های شما دارد. مطمئنا هزینه اجاره یک ملک تجاری در محله زعفرانیه با محله ولیعصر متفاوت است. حتی اگر در تهران هم نباشید، این هزینه‌ها برای شما متفاوت خواهد بود.

مسئله مهم دیگری که در زمان تاسیس خانه بازی باید به آن توجه داشته باشید؛ نوع مکان است! فضای مورد نظر برای تاسیس این مکان بهتر است فلت و بدون اتاق باشد و حتی‌الامکان ملک را در مسیر عبور و مرور مردم انتخاب کنید تا در دید آنها قرار داشته باشد. مطمئنا تاسیس یک خانه بازی در طبقه 10 ام یک برج تجاری، کمتر از یک خانه بازی در خیابان اصلی مورد توجه قرار‌خواهد گرفت.

در اکثر شهر های کشور نیازی به اخذ مجوز برای تاسیس خانه بازی نیست

خرید تجهیزات بازی

یکی از مهم‌ترین مواردی که باید در لیست هزینه تاسیس خانه بازی بنویسید و جزء هزینه‌های ثابت به حساب می‌آید، خرید تجهیزات است! باید بگوییم که آنقدر تنوع در این صنف بالاست که گاها در انتخاب دچار سردرگمی و حتی سرگیجه می‌شوید.

مثلا در ردیف تاب و سرسره، انواع بسیار زیادی در بازار موجود است. یا اینکه شما میتوانید به سراغ خرید ماشین بازی کودک به تعداد، فواره توپ، تونل بازی، الاکلنگ و… بروید و با خرید آنها یک فضای بسیار جدید و هیجان انگیز را برای کودکان فراهم آورید.

اینجاست که اهمیت ملک شما نمود پیدا می‌کند. درواقع هرچقدر که فضای خریداری یا اجاره شده بزرگ‌تر باشد، دست شما برای خرید تجهیزات نیز بازتر است.

حال در نظر بگیرید که در این میان شما باید تجهیزات ایمنی را هم برای تامین امنیت کودکان فراهم آورید. مثلا تمامی دیوارهای خانه بازی باید دیوارپوش باشد. باید کفپوش‌های فومی تاتامی کرده و انواع ضربه گیر را برای پنجره‌ها و ستون‌ها تهیه کنید. کفپوش گرانلی هم فراموش نشود!

رعایت همین موارد می‌تواند شما را به یکی از بهترین و پرطرفدارترین خانه‌های بازی در شهر تبدیل کند.

دریافت مجوز تاسیس خانه بازی

می‌دانستید که برای تاسیس یک خانه بازی، تا زمان نگارش این مقاله، بطور رسمی مرجع نظارت کننده و ارائه دهنده مجوزی وجود ندارد؟ درواقع این هزینه را باید از لیست هزینه تاسیس خانه بازی خود خط بزنید و نگرانی از جانب این موضوع نداشته باشید.

اما برای کم شدن نگرانی‌ها و راحت شدن خیالتان می توانید به شهرداری منطقه خود مراجعه کنید. شهرداری مرتبط ترین سازمانی‌ست که ممکن است مجوزهای لازم را برای تاسیس خانه بازی برای شما صادرکند (‌و البته بدون هیچ هزینه‌ی خاصی‌). البته قوانین در برخی از شهرها متفاوت بوده و در اکثر شهر های کشور نیازی به اخذ مجوز برای تاسیس خانه بازی نیست. از همین‌رو قبل از هرگونه اقدام، اطلاعات خود را در این زمینه کامل کنید.

پرداخت حقوق پرسنل خانه‌کودک

تاکنون به این فکر کردید که پس از راه‌اندازی خانه بازی به چه شکل باید آن را اداره کنید؟ یکی از مهم‌ترین هزینه تاسیس خانه بازی به پرداخت به موقع حقوق پرسنل ارتباط دارد. خب مسلما شما در این مسیر به همکارانی با روابط عمومی بالا و توانمند احتیاج دارید. همکارانی که به خوبی از پس همراهی کودکان برمی‌آیند و نحوه صحبت و رفتار با آن‌ها را می‌دانند.

از طرفی نه تنها به پرسنل و همکارانی جهت اداره این مکان بسیار دوست داشتنی احتیاج دارید، بلکه پرسنل خدماتی نیز برای نظافت محیط به شما کمک خواهند کرد. این مسئله را بخاطر داشته باشید که والدین هیچگاه فرزندان خود را به محیطی که آلوده و کثیف باشد، نمی‌آورند!

چه مقدار حقوق در نظر بگیریم؟

با توجه به موارد گفته شده شما باید حقوقی را برای آن‌ها در نظر بگیرید. در این میان حقوق پرداختی سایر پرسنل نیز وجود دارد. البته میتوانید ابتکاراتی به خرج داده و برای کاهش هزینه از خانواده بخواهید که در این مسیر شما را همراهی کنند و یا تلاش کنید تا درآمد پرسنل را با الگویی که مشاوران بازی سازان در اختیارتان قرار می دهند بصورت پورسانتی و بر‌اساس فعالیت کارمندان پرداخت کنید!

یک مرکز بازی حداقل به سه پرسنل برای هر شیفت نیاز دارد، یک اپراتور، یک صندوق‌دار و یک ناظر؛ پیشنهاد ما این است که جایگاه صندوق‌دار و اپراتور بصورت گردشی تغییر کرده تا افراد خسته نشده و تیم بصورت یک‌دست رشد کند. از تمامی پرسنل هم می‌توانید در نظافت و رسیدگی به امور جاری استفاده کنید! با اینکار می توانید نفرات کمتری استخدام کنید!

پرداخت هزینه‌های مصرف انرژی

مگر می‌شود ملکی را اجاره کرده و یا حتی بخرید و هزینه‌ای بابت مصرف انرژی پرداخت نکنید؟ خصوصا خانه بازی که اساسا ملکی شلوغ بوده و باید مداوم از انرژی‌های مختلف مثل برق و گاز استفاده شود؟ این بخش از هزینه تاسیس خانه بازی اما با توجه به میزان مصرف شما و البته افزایش قیمت سالیانه در کشور، متفاوت خواهد بود.

اما بطور معمول اگر میخواهید شرایط خوبی را برای کودکان جهت رقم زدن یک تجربه متفاوت و هیجان انگیز فراهم آورید؛ بهتر است با راهکار های مختلف، میزان مصرف انرژی را در فضای خود مدیریت کنید.

تعمیرات سالیانه

باید این مسئله را به خاطر داشته باشید که هر ملکی حتی نوسازترینِ آنها نیز وقتی بطور مداوم مورد استفاده قرار گیرد و اصلا به عنوان یک ملک تجاری شناخته شود و کودکان در آن رفت و آمد داشته باشند؛ بعد از گذشت یکسال به کمی تعمیر و بازسازی احتیاج پیدا می‌کند.

گذشته از این‌ها؛ نمی‌خواهید پس از یکسال؛ تغییراتی را در ساختمان اعمال کرده و یک محیط متفاوت نسبت به سال گذشته را برای کودکان فراهم آورید؟

مسلما هرچقدر که محیط خانه بازی، هیجان‌انگیزتر و مفرح‌تر باشد؛ کودکان اشتیاق بیشتری برای حضور در خانه بازی شما از خود نشان می‌دهند.

نکاتی که برای احداث خانه بازی کودک باید بدانید!

بارها به این مسئله اشاره کرده‌ایم که ایمنی مهم‌ترین مسئله‌ای‌ست که در راستای تقبل هزینه تاسیس خانه بازی باید به آن توجه داشته باشید. مخاطبین این خانه‌ها کودکانی بی پروا هستند که هرچیزی برایشان کنجکاوی ایجاد کرده و آنها را به سمت خود می‌کشاند. پس باید تا حد امکان از عدم وجود لبه‌های تیز اطمینان حاصل کرده و از ساخت محیط‌های حادثه آفرین و سطوح سخت خودداری کنید.

حتی نباید سراغ وسایل گرمایشی که منجر به سوختن کودکان می‌شود، جلوگیری کنید. این مسائل اولیه‌ترین چیزی‌ست که برای راه‌اندازی یک خانه بازی استاندارد باید به آنها توجه داشته باشید.

یکی دیگر از مهم‌ترین کارهایی که باید جزء هزینه تاسیس خانه بازی بنویسید و جزء هزینه‌های ثابت به شمار می‌آید؛ خرید دوربین‌های کنترلی است. شما به عنوان مدیریت خانه بازی باید همیشه کودکان را در محیط زیر نظر بگیرید. این کار نه تنها از وقوع مشکل یا حادثه احتمالی جلوگیری می‌کند، بلکه در حفظ جان کودکان نیز نقش دارد.

نورپردازی و خدمات

از رنگ‌ها و نورها غافل نشوید. کودکان عاشق رنگ‌های روشن و شاد هستند. کمتر کودکی را می‌بینید که به رنگ‌هایی مثل سرمه‌ای، مشکی و خاکستری و… تمایل داشته باشد. در خانه بازی خود تا می‌توانید رنگ‌های نارنجی، صورتی، قرمز، آبی و سبز بکار ببرید، آن وقت است که اشتیاق و شور و هیجان را در چشمان کودکان می‌بینید و از آن لذت می‌برید. گویی که باری سنگین از دوش شما برداشته شده است.

نور کافی نیز ترس را از کودکان دور کرده و به آنها اجازه می‌دهد با خیالی آسوده در جای جای خانه بازی گشته و از آن لذت ببرند.

حتما هم فضایی را برای نشیمن والدین فراهم آورید. میتوانید از چندین صندلی پلاستیکی استفاده کنید. بهرحال والدین نمیتوانند در تمام طول مدت بازی فرزندان خود، سرپا بایستند!

در انتخاب وسایل بازی نهایت دقت را بکار ببرید. درواقع اول مشخص کنید که کودکان در رده‌های سنی مختلف به کدام اسباب‌بازی‌ها علاقمند هستند و به دنبال چه چیزهایی می‌روند! مطمئنا اسباب‌بازی‌های کودکان زیر 5 سال با کودکان 10 سال تفاوت دارد. این نوع مدیریت حتی در کنترل هزینه تاسیس خانه بازی و کاهش هزینه‌ها نیز نقش دارد.

شرایط خرید ملک خانه بازی کودک

بهترین تجهیزات در خانه بازی کودک

قصد داریم در این بخش بهترین تجهیزاتی که میتواند در یک خانه بازی وجود داشته باشد و باید بابت آن هزینه کرد صحبت کنیم. لازم به ذکر است که تهیه تمامی این تجهیزات از مجموعه بازی سازان امکان‌پذیر است.

 1. تاب و سرسره:

یکی از مدرن‌ترین تجهیزاتی که جزء هزینه تاسیس خانه بازی به حساب می‌آید؛ تاب و سرسره است. این تاب‌ها و سرسره‌ها از جنس پلاستیک فشرده و فلز ساخته‌ شده‌اند و شما میتوانید بدور از هرگونه نگرانی آنها را در مقابل نور و گرما قرار دهید. مهم‌تر اینجاست که هیچگونه حساسیت پوستی را نیز برای کودکان به همراه نمی‌آورد.

 1. ترامپولین:

شاید با خود میگویید که ترامپولین برای سلامتی کودک خطرناک است! باید بگوییم که اگر کف ساختمان پوشیده از تاتامی یا چمن مصنوعی باشد، حتی اگر کودک شما از آن سقوط کند هم هیچ آسیبی به او وارد نمی‌شود. از طرف دیگر بازی با ترامپولین برای تقویت عضلات، استخوان و کاهش وزن بسیار مفید است.

 1. سرسره بادی:

اگر بگوییم سرسره بادی یکی از محبوب‌ترین انواع سرسره در خانه‌های بازی‌ست دروغ نگفته‌ایم. این سرسره‌های بادی به دلیل اینکه کودکان را تکان می‌دهد و آنها را به هیجان می‌اندازد به طور شگفت انگیزی در میان آن‌ها محبوب شده است. پس حتما خرید سرسره بادی را در لیست هزینه تاسیس خانه بازی بنویسید تا کودکان تایم بیشتری را در کنار شما حضور داشته باشند!

 1. شن بهداشتی کودک:

شن بازی یکی از محصولات بسیار جذاب برای بازی و تمرین ساخت و ساز کودکان است. این شن‌ها کاملا بهداشتی بوده و هیچ آسیبی را برای کودکان به همراه ندارد. معمولا در خانه‌های بازی، یک استخر شن فراهم می‌آورند و جالب اینجاست که کودک ساعت‌ها در آن مشغول ساخت و ساز می‌شود. بسیاری معتقدند که این شن‌ها در رشد و پرورش قوه تخیل کودک موثر است.

 1. استخر توپ:

استخر توپ یکی از هیجان‌انگیزترینِ بازی‌ها در خانه بازی است. به نظر روانشناسان عدم خرید این استخر جذاب میتواند نیمی از کودکان را از شما دور کند. کودکان عاشق بازی کردن با توپ‌های رنگی هستن و این استخر توپ یکی از جذاب‌ترین بازی‌هاست. استخرهای توپ عملکرد پردازش حسی کودکان را بالا میبرد و به بهبود تمرکز و یکپارچگی اجتماعی آنها کمک می‌کند. حواستان باشد وزن توپ را متوسط در نظر بگیرید تا کودکان بتوانند به راحتی با آن بازی کرده و لذت ببرند.

وسایل بسیار زیاد دیگری وجود دارد که در لیست هزینه تاسیس خانه بازی می‌توان نوشت که به صورت لیست شرح می‌دهیم:

 • میز کودک
 • صندلی کودک
 • الاکلنگ
 • ایستگاه اسکیمو
 • ایستگاه مکعب
 • تاب و سرسره پارکی
 • پارک بازی فومی
 • راکر کودک
 • کلبه فومی
 • اشپزخانه کودک
 • و غیره …

اگر یک لیست بر‌اساس تجهیزات مورد نیاز خود تهیه کرده و از کارشناس مجرب مشاوره بگیرید،سردرگمی شما کم شده و نتیجه بسیار بهتری را دریافت خواهید کرد.

خانه بازی برای کودکان چه فوایدی دارد؟

مگر می‌شود ابزار شادی را برای کودکان فراهم کنید و هیچ فوایدی برای آنها به دنبال نداشته باشد؟ فارغ از هزینه تاسیس خانه بازی بیایید تا با برخی از فواید خانه بازی آشنا شوید:

مغز را تحریک می‌کند

بازی‌های گروهی، شرایط رشد سلول‌های مغزی را فراهم می‌آورد. علاوه بر آن تغییرات شیمیایی و فیزیولوژیکی کودک تغییر می دهد. تمامی این فعل و انفعالات منجر به تقویت مغز و رشد و نموی آن خواهد شد. پس بدور از هرگونه نگرانی کودکان خود را به خانه‌های بازی ببرید و از صدمه دیدن آنها نترسید.

افزایش خلاقیت کودکان

کدام والدینی را می‌شناسید که از رشد و افزایش خلاقیت کودک خود استقبال نکند؟ وجود اسباب‌بازی‌های مختلف در خانه‌های بازی به فرزند شما این اجازه را می‌دهد تا نسبت به همسن و سالان خود خلاقیتی مضاعف‌تر داشته باشد و با ایده‌ها و راهکارهای بهتر، مسائل را در شرایط بهتری حل کند.

تجربه انجام کار گروهی

این روزها کمتر خانواده‌ای بیش از یک فرزند دارد و البته هزینه‌های زندگی و خرج و مخارج آنقدر سنگین است که نمیتوان خرده‌ای به آنان گرفت! از همین رو حضور در خانه‌های بازی یک فرصت استثنائی برای کودکان است تا تجربه بازی جمعی و گروهی را بدست بیاورند و روحیه کار تیمی در آن‌ها به وجود آید.

خانه بازی را با مهدکودک اشتباه نگیرید!

وقتی از خانه کودک صحبت می‌کنیم؛ بسیاری چیزی شبیه به مهدکودک را در ذهن می‌آورند. خب باید بگوییم که همینجا این تفکر اشتباه را کنار بگذارید. کسانی که به سراغ تاسیس مهدکودک می‌روند؛ نه تنها کار سخت تری پیش رویشان قرار دارد بلکه تجربه و سابقه مرتبطی هم پشت آنها قرار دارد!

مهم‌ترین تفاوتی که میان خانه بازی و مهدکودک وجود دارد؛ مدت زمان فعالیت آن‌هاست. مهدکودک وسایل و اسباب‌بازی‌های بسیار محدودی را در اختیار دارد و کودکان باید طی ساعات خاصی در آن‌جا حاضر شوند. در این میان مربیان موظف‌اند تا آموزش‌های لازم را به کودکان ارائه دهند.

از سوی دیگر تجهیزات خانه بازی از تنوع بیشتری برخوردارند و کاملا با سن کودکان متناسب است؛ و هیچ آسیبی را به آن‌ها وارد نمی‌کند. خانه بازی می تواند تا پایان یک روز باز باشد و محدودیت زمانی برای فعالیت آن وجود ندارد؛ در نتیجه درآمد خانه بازی نیز بیشتر خواهد بود.

نتیجه گیری

حال به خوبی می‌دانید هزینه تاسیس خانه بازی به چه عواملی وابسته‌ست و برای راه‌اندازی خانه بازی برای کودکان باید به چه مسائلی توجه داشته باشید.اگر که فکر می‌کنید رسالت شما ساخت محیطی مفرح و شاد برای کودکان است، این کسب و کار برای شما بسیار مناسب است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *