مقالات بازی سازان

بازی برای کودکان یک ساله در خانه

سرگرمی و بازی برای کودکان 1 ساله در منزل

بازی برای کودکان تنها یک تفریح نیست و به عنوان یک ضرورت اساسی برای رشد حرکتی، اجتماعی و ذهنی آن‌ها به حساب می‌آید. خصوصا زمانی که سن کودکان کم است، مثلا در یک سالگی، بازی نقش اساسی و حیاتی در رشد آن‌ها‌ دارد. انتخاب صحیح بازی برای کودک 1 ساله کمک می‌کند تا مهارت‌های حرکتی خود را تقویت کند، آموزش و تجربه‌ی اجتماعی، حسی و احساسی جدیدی نیز کسب کند.

در این مقاله بازی مناسب کودک 1 ساله را با تفکیک بر اساس هدف و اثر بخشی معرفی کرده‌ایم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع سرگرمی و بازی برای کودکان 1 ساله در خانه که موجب رشد آن‌ها می‌شود و نکاتی که والدین در این رابطه باید در نظر داشته باشند، همراه بازی سازان باشید.

بازی با کودک یک ساله

بازی‌های فکری-حرکتی؛ تقویت عضله‌های کودک

کودک یک ساله، از بازی با وسایلی که می‌تواند آن‌ها را هل دهد و یا به حرکت درآورد، لذت می‌برد. بازی‌های حرکتی یکی از انواع بازی برای کودک 1 ساله در خانه است. برای این بازی راه‌های ساده‌ای وجود دارد؛ مثلا گاهی از فرزندتان بخواهید تا وسایل مختلف را برای شما بیاورد. حرکت در خانه می‌تواند یک تمرین محرک باشد که نه تنها کودک را با محیط پیرامون آشنا کند، بلکه او را فعال نگه دارد و عضلات او را تقویت کند.

بازی با توپ‌های نرم نیز یکی دیگر از بازی‌های حرکتی است که کودک می‌تواند به دنبال توپ برود تا حس حرکتی، تعادل و شناخت محیطی خود را افزایش دهد. در ادامه نیز چند بازی مفید برای کودکان یک ساله را آورده‌ایم:

جا انداختن اشکال در سطل هوش

سطل هوش، یکی از بازی های آموزشی برای کودک 1 ساله است که باعث ایجاد هماهنگی بین چشم‌ها، مغز و دست‌ها می‌شود. بلوک‌های این لگو به صورت اشکال هندسی و یا حروف انگلیسی است که کودک به آسانی می‌تواند با تمرین و تکرار آن‌ها را یاد بگیرد. در بالا و یا اطراف این سطل بلوک‌های لوگو طراحی شده که کودک می‌تواند هر بلوک را از شکل مشابه روی سطل داخل آن بیندازد.

بازی کودک یک ساله با سطل هوش

پازل با قطعات بزرگ

تعداد قطعات کم، اولین ویژگی پازل مناسب این گروه سنی است. پازل های مناسب بازی برای کودک 1 ساله جنس مختلف کاغذی، پلاستیکی، فومی و چوبی دارند اما باید توجه کنید که کودکان زیر دو سال اشیا را به دهان می‌برند و بعضی از انواع پازل‌ها برایشان خطرناک است. در میان موارد نام برده شده، پازل‌های چوبی با وجود تصاویر چاپی، مواد و رنگ‌های طبیعی سازنده ایمنی مناسب‌تری برای این گروه سنی دارند.

پنهان کردن اشیا

پنهان و پیدا کردن اشیا یکی دیگر از انواع بازی برای کودک 1 ساله است که می‌توانید با کودک خود انجام دهید. برای اجرای این بازی کودکانه در خانه، یکی از وسایل کودک را برداشته و به صورتی که قسمتی از آن مشخص باشد در نزدیکی کودک پنهان کنید. حال از او بخواهید که وسیله را پیدا کند. این کار علاوه بر سرگرم کردن کودک، به تقویت هوش او نیز کمک می‌کند.

اسباب بازی‌های آموزشی

اسباب بازی‌های آموزشی یکی دیگر از بازی برای کودک 1 ساله است که شما می‌توانید انواع آن مانند کتاب حمام کودک، دندانگیر با اشکال مختلف، بازی آموزشی مکعب ابری، اسباب بازی موزیکال مناسب این سن و... را تهیه کنید.

بازی پرتاب توپ نرم

پرتاب اجسام، یکی از فعالیت‌های مفرح بازی برای کودکان 1 ساله در خانه است که در آن مهارت دیداری و حرکتی کودک تقویت می‌شود. از کودک یک ساله خود بخواهید که یک توپ نرم را به سمت شما قل دهد و یا پرتاب کند تا به این صورت بتوانید با فرزند خود یک بازی هیجان انگیز را تجربه کنید.

بازی کودک یک ساله با توپ

بازی‌های تقلیدی

کودکان در سن یک سالگی، با تقلید و تکرار از رفتارهای دیگران الگوبرداری می‌کنند به همین دلیل بازی‌های تقلیدی گروهی از بازی های آموزشی برای کودک 1 ساله هستند که معمولا با حرکات ساده و تکرار به افزایش توجه کودکان کمک می‌کند. تکان اجسام صدا دار در جلوی کودک، تقلید صدا و ارتباط با کودک و… به والدین کمک می‌کند تا ارتباط نزدیک با فرزند خود برقرار کرده و لحظات شاد و مفرحی را در کنار تقویت مهارت آن‌ها داشته باشند.

بازی تقلید صدا

تقلید صدا توجه کودک را جلب می‌کند و کودک سعی در پیدا کردن و یا شبیه سازی آن صدا می‌کند. در بازی برای کودک 1 ساله از راه تقلید صدا، کافی است که صدای هرچیزی که می‌خواهید، مثلا یک گنجشک را در آورید و از کودک بخواهید که صدای شما را تقلید کند.

تقلید حرکات صورت

در هنگام تعویض پوشک و یا سایر زمان‌ها هم می‌توانید با کودک خود بازی کنید. اجرای حالت‌های مختلف اخم، لبخند، بوس و… نیز یک بازی برای کودک 1 ساله است که با انجام آن می‌توانید این حالت‌ها را به کودک بیاموزید. در بازی‌های تقلیدی کافی است شما هم کودک شوید و مانند یک همبازی رفتار کنید.

بازی و سرگرمی برای بچه 1 ساله

بازی‌های حسی؛ افزایش درک محیط پیرامون

بازی‌ حسی با افزایش قدرت حس لامسه، درک بهتری از پیرامون برای کودک ایجاد می‌کند. بازی با مواد طبیعی، بازی‌های آبی، بلوک‌ها، خمیر بازی و توپک‌های نرم که قابل جداسازی باشند را می‌توان چند مثال از بهترین بازی برای کودک 1 ساله دانست که به تقویت حس لامسه آن‌ها کمک می‌نمایند.

قلقلک

یکی دیگر از بازی برای کودک 1 ساله قلقلک دادن او با پر است. برای انجام این بازی با یک پر دست و پاهای کودک را قلقلک دهید و بعد از آن از کودک بخواهید که با پر شما را قلقلک دهد.

پر و خالی کردن

یکی از بازی های جذاب و محبوب در میان انواع بازی برای کودک 1 ساله، پر و خالی کردن است. برای این بازی می‌توانید چند قوطی و جعبه خالی را از وسایل بازی کوچک پر کنید و آن را در دسترس کودک قرار دهید. کودک در این سن علاقه زیادی به خالی کردن جعبه پر از وسیله دارد. سپس از او بخواهید تا مجدد وسایل ریخته شده را درون جعبه بریزد.

شن بازی برای بچه یک ساله

سایر بازی‌ها برای کودکان

بازی‌های جایگذاری اشکال هندسی، ابزارهای موسیقی مناسب این سن، بازی با عروسک نرم و… چند مثال دیگر از انواع بازی برای کودک 1 ساله است که می‌توانید به آسانی با کودک خود آن‌ها را انجام دهید.

مزایای بازی برای کودکان یک ساله

بازی برای کودک 1 ساله از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و نقش بسزایی در توسعه جسمی، ذهنی، اجتماعی و احساسی آن‌ها دارد. تقویت مهارت‌های شناختی، توسعه مهارت‌های حرکتی، تقویت خلاقیت و تخیل، افزایش اعتماد به نفس و افزایش مهارت‌های حل مسئله از مزایای اصلی بازی برای کودکان است. بهترین بازی‌ های آموزشی برای کودک 1 ساله لگوها و پازل‌های مناسب این سن هستند. این بازی کمک می‌کند تا کودکان در بزرگسالی ذهنی فعال‌تر داشته و برای دوران مدرسه آماده‌تر باشند.

نکات قابل توجه بازی‌های کودکان تا یک سال

رعایت ایمنی، اولین و مهم‌ترین نکته در خصوص انتخاب بازی برای کودک 1 ساله است. حتما باید به این مسئله توجه کنید که مواد وسایل بازی که کودک استفاده می‌کند، سمی نباشد و کاملا استانداردهای لازم برای استفاده در این رنج سنی را داشته باشد. بازی در سن یک سالگی باید ویژگی‌هایی داشته باشد تا علاوه بر یادگیری مهارت‌های جدید و سرگرمی کودک، برای او لذت بخش باشد.

سادگی، امنیت، تنوع از ویژگی‌های اصلی بازی برای کودکان در این سن است. علاوه بر این ویژگی‌ها، اجرای بازی‌هایی که موجب توسعه مهارت های حرکتی کودک شود، بسیار مهم است. کودک در این سن مفاهیم جدیدی یاد می‌گیرد به همین دلیل بازی‌ها باید تشویق کننده و محرک باشند.

بازی برای کودکان یک سال در خانه

در نهایت، چه بازی برای کودکان یک ساله مناسب است؟

با توجه به نقش بازی برای کودک 1 ساله در توسعه‌ی جسمی و ذهنی آن‌ها، مهم است که والدین بازی‌‌های مناسبی را انتخاب کنند. کافیست کمی خلاقیت به خرج دهید تا بدون نیاز به ابزار خاصی بتوانید با کودک خود بازی کنید. بازی در این سن مهارت‌های حرکتی کودک را تقویت کرده و فرصتی عالی برای آموزش و تجربه‌ی اجتماعی، حسی و احساسی جدید است.

در میان انواع بازی برای کودکان 1 ساله در خانه، بازی پرتاب و گرفتن توپ نرم نه تنها کودک را سرگرم می‌کند، بلکه به رشد بهتر‌ عضلات او کمک می‌کند. در نهایت هنگام انتخاب بازی، توجه کنید که بازی متناسب با سن و علاقه کودک شما باشد.

 

صفر تا صد تاسیس خانه بازی توسط تیم بازی سازان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.