مقالات بازی سازان

طرح توجیهی راه اندازی شهربازی | روباز | سرپوشیده

طرح توجیهی راه اندازی شهربازی | روباز | سرپوشیده

طرح توجیهی راه اندازی شهربازی | روباز | سرپوشیده

شهربازی مجموعه‌ی گسترده‌ای از وسایل بازی و سرگرمی است که در مکانی روباز یا سرپوشیده، برای لذت بردن و تفریح مردم ساخته شده است. طرح توجیهی شهربازی کودکان هم معمولا به صورتی برنامه‌ریزی می‌شود که افراد در هر رده‌ی سنی بتوانند از تجهیزات موجود در شهربازی استفاده کنند و از سرگرمی‌های موجود لذت ببرند.

در اکثر کشورهای پیشرفته، راه‌اندازی شهربازی‌ها به عنوان یکی از مشاغل پرسود تلقی می‌شود و سرمایه‎گذاران توجه زیادی به این صنعت نشان می‌دهند، به همین دلیل طرح توجیهی شهربازی کودکان اهمیت زیادی برای موسسان این مراکز دارد.

راه‌اندازی شهربازی مانند تاسیس هر مرکز دیگری، نیاز به سرمایه و کسب مجوزهای قانونی دارد. از این رو، در این مطلب قصد داریم طرح توجیهی شهربازی کودکان را به صورت مفصل بررسی کنیم. در ادامه با طرح توجیهی شهربازی روباز و طرح توجیهی شهربازی سرپوشیده آشنا می‌شویم.

طرح توجیهی راه اندازی شهربازی | روباز | سرپوشیده

در کل دو نوع شهربازی وجود دارد:

 • شهربازی روباز
 • شهربازی سرپوشیده

این دو نوع شهربازی از نظر وسعت محل احداث شهربازی، دستگاه‌هایی که در این مکان‌ها استفاده می‌شود، سرمایه لازم برای راه‌اندازی و گاه در نوع خدماتی که ارائه می‌دهند، باهم تفاوت دارند.

برای مثال در شهربازی‎های سرپوشیده به خاطر فضای محدودتر و وجود سقف‌ ساختمان‌ها، امکان استفاده از وسایل بزرگی مانند چرخ و فلک‌های بزرگ وجود ندارد و معمولا از دستگاه‌های الکترونیکی استفاده می‌شود.

بنابراین لازم است طرح توجیهی شهربازی روباز و طرح توجیهی شهربازی سرپوشیده را به صورت جداگانه مورد توجه قرار دهیم.

طرح توجیهی شهربازی روباز

مسائلی که در طرح توجیهی شهربازی روباز بررسی می‌کنیم، شامل موارد زیر است:

 • پیدا کردن محل احداث شهربازی
 • کسب مجوز
 • خرید وسایل تفریحی
 • طراحی و فضاسازی

 

پیدا کردن محل مناسب برای احداث شهربازی

در طرح توجیهی شهربازی روباز باید ابتدا محلی برای تاسیس شهربازی انتخاب شود. در انتخاب محل احداث شهربازی روباز باید مسائل زیادی از جمله قوانین و مقررات نهادهای مربوطه مورد توجه قرار بگیرد. سایر مواردی که طرح توجیهی شهربازی روباز به آن‌ها می پردازد در زیر آمده است.

 • ابتدا باید شرایط آب و هوایی منطقه‌ای که برای احداث شهربازی روباز انتخاب می‌شود را در نظر بگیرید. به دلیل این‌که مردم معمولا در تعطیلات و روزهایی که هوا نسبتا خوب است، به فکر گردش و تفریح می‌افتند، بهتر است منطقه‌ای را برای احداث شهربازی انتخاب کنید که آب و هوای متعادلی داشته باشد.
 • برای اجرای طرح توجیهی شهربازی روباز، باید محلی برای تاسیس شهربازی در نظر گرفته شود که ساکنان آن منطقه و همچنین گردشگران به راحتی به آن مکان دسترسی داشته باشند و نیازی نباشد مسیر طولانی و سختی را برای رسیدن به شهربازی طی کنند. طی کردن مسیرهای طولانی ممکن است برای بعضی از افراد امکان‌پذیر نباشد.
 • قبل از انتخاب محل راه‌اندازی شهربازی به تجارت‌هایی که در مناطق اطراف آن محل در جریان هستند توجه کنید. در طرح توجیهی شهربازی روباز، بهتر است محلی انتخاب شود که همسایه‌های مشکل‌ساز نداشته باشد. برای مثال در منطقه‌ای که هیچ رقیبی وجود ندارد، توسعه‌ی کسب و کار راحت‌تر انجام می‌گیرد.
 • محل تاسیس شهربازی باید قابلیت این را داشته باشد که در صورت نیاز گسترده‌تر شود. ممکن است بعدها تمایل داشته باشید وسعت شهربازی خود را افزایش دهید، در نتیجه مکانی که قابلیت گسترده شدن داشته باشد، برای راه‌اندازی شهربازی روباز مناسب‌تر است.

کسب مجوز

زمانی که مکان مناسب برای تاسیس شهربازی را انتخاب کردید و بعد از دریافت مجوزهای مربوط به آن، باید جواز بهره‌برداری از سازمان استاندارد دریافت کنید. برای اجرای طرح توجیهی شهربازی روباز، باید مراحل مختلفی طی شود. این مراحل را در زیر به اختصار شرح داده‌ایم:

 • احداث ملک مورد نظر برای تاسیس شهربازی روباز
 • جمع‌آوری مدارک حقیقی یا حقوقی مالک
 • دریافت مجوزهای استحکام بنای مورد نظر
 • ارائه اسناد و مدارک شرکت
 • نامه درخواست برای کد بهره‌برداری
 • تخصیص بازرس جهت راه‌اندازی شهربازی
 • انجام بازرسی و اخذ تاییدیه

بعد از گذراندن این مراحل، مجوز بهره‌برداری از شهربازی روباز به شما داده خواهد شد.

خرید وسایل تفریحی

در هنگام اجرای طرح توجیهی شهربازی روباز باید در انتخاب وسایل شهربازی با دقت زیادی عمل کرد. افرادی که در زمینه‌ی خرید این نوع وسایل تجربه‌ی کافی ندارند، معمولا از مشاوره‌ی شرکت‌هایی که این وسایل تفریحی را تولید می‌کنند، بهره می‌گیرند.

خرید تاسیسات شهربازی از آن جهت اهمیت دارد که گاهی برای نصب این وسایل لازم است زیرسازی‌های خاصی انجام بگیرد. همچنین در طرح توجیهی شهربازی کودکان باید به رده‌ی سنی استفاده‌کنندگان از هر یک از وسایل هم توجه شود.

نکته‎ی مهم دیگر توان مصرف برق شهربازی است، این مورد باید با رعایت مسائل ایمنی مورد بررسی قرار بگیرد. اگر برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها قصد دارید از وسایل دستِ دوم استفاده کنید، قبل از خرید بهتر است این وسایل توسط کارشناسان حرفه‌ای تایید شوند.

طراحی و فضاسازی

مرحله‌ی بعدی در طرح توجیهی شهربازی روباز، طراحی فضای شهربازی است. همان‌طور که می‌دانید، فضای شهربازی‌های روباز معمولا بزرگ و گسترده است، از این رو هنگام اجرای طرح توجیهی شهربازی روباز باید توجه داشته باشید که از تمام بخش‌های شهربازی به شکل مفید بهره‌برداری کنید و فضایی را بدون استفاده نگذارید، همچنین باید دسترسی مردم را هم در نظر داشته باشید و برای مثال تعداد در‌های ورودی و خروجی شهربازی را مطابق با جمعیتی که قرار است از آن استفاده کنند، طراحی کنید.

علاوه بر این‌ها، خلاقیت و ابتکار نقش مهمی در این مرحله دارد. این روزها طراحی شهربازی‌هایی که تم خاصی دارند، رواج یافته است.

اگر در طرح توجیهی شهربازی روباز، شهربازی یک تم مشخص داشته باشد، خرید وسایل و سایر کارهای مربوط به اجرای طرح توجیهی شهربازی روباز، راحت‌تر و با برنامه‎ریزی دقیق صورت خواهد گرفت. در طراحی فضای شهربازی بهتر است از یک تیم متخصص و یا شرکت‎هایی که در این زمینه فعالیت می‌کنند، مشورت کنید.

طرح توجیهی شهربازی سرپوشیده

 

مراحل اجرای طرح توجیهی شهربازی سرپوشیده عبارت است از:

 • کسب مجوز
 • خرید مکان و وسایل مورد نیاز برای احداث شهربازی سرپوشیده

کسب مجوز

در این طرح توجیهی شهربازی سرپوشیده نیز مانند طرح توجیهی شهربازی روباز باید ابتدا از مراکز مربوطه مجوزهای لازم دریافت گردد. مراحل اخذ مجوز در طرح توجیهی شهربازی سرپوشیده به شکل زیر است:

 1. مراجعه به اتاق اصناف و انجام کارهای مربوط به درخواست احداث شهربازی سرپوشیده
 2. استعلام اتاق اصناف ازاداره کل استاندارد منطقه
 3. ارسال استعلام به شهرداری، سازمان نظام مهندسی و آتش‌نشانی
 4. تحویل پاسخ استعلام‎ها به اداره کل استاندارد منطقه
 5. انجام بازرسی توسط شرکت بازرسی کننده و ارسال تاییدیه ایمنی
 6. اعلام نتیجه ایمنی به اتاق اصناف
 7. صدور مجوز توسط اتاق اصناف

خرید مکان و وسایل مورد نیاز برای احداث شهربازی سرپوشیده

یکی از تفاوت‎های طرح توجیهی شهربازی سرپوشیده با طرح توجیهی شهربازی روباز، محل احداث این دو شهربازی است. وسایل بازی که برای شهربازی سرپوشیده خریداری می‌شود هم با توجه به مکان کوچک‌تر آن نسبت به شهربازی روباز، متفاوت است. انواع وسایلی که در طرح توجیهی شهربازی سرپوشیده، مورد استفاده قرار می‌گیرد، عبارت است از:

 • بازی‌های ویدیویی، جایزه‌ای، مکانیکی و…
 • سالن بیلیارد
 • سالن بولینگ
 • سینما (چند بعدی)
 • رستوران یا کافی شاپ

در شهربازی‌های سرپوشیده به علت کوتاه بودن سقف نسبت به شهربازی‎های روباز، باید در انتخاب تجهیزات دقت زیادی به عمل آورد. همچنین وسایلی که در طرح توجیهی شهربازی سرپوشیده مورد استفاده قرار می‌گیرند باید برای کودکان و بزرگسالان مناسب باشند.

در طرح توجیهی شهربازی کودکان، مراحل دیگری هم وجود دارد که برای شهربازی سرپوشیده و روباز مشترک هستند. این مراحل را در ادامه شرح می‌دهیم.

تبلیغات

این مرحله در طرح توجیهی شهربازی روباز و طرح توجیهی شهربازی سرپوشیده مشترک است. از روش‎های متنوعی برای تبلیغات می‌توان استفاده کرد. مهم‌ترین نکته‌ای که در تبلیغات باید به آن توجه داشت، خلاقیت و نوآوری است. در ادامه راه‌های متفاوتی را که با استفاده از آن‌ها می‌توان شهربازی را تبلیغ کرد، توضیح می‌دهیم:

 • استفاده از رسانه‌ها:استفاده از تبلیغات تلویزیونی و رادیویی، اگرچه پرهزینه است، ولی باعث می‌شود تبلیغ شهربازی شما مورد توجه جمع کثیری از مخاطبان قرار بگیرد. همچنین با استفاده از روش‌های بازاریابی موثر در ساخت تیزر برای شبکه‌های تلویزیونی، می‌توانید تبلیغات خود را جذاب‌تر کنید.
 • فضای مجازی: تبلیغات در فضای مجازی هم هزینه دارد اما هزینه‌ی آن خیلی کم‌تر از تبلیغات تلویزیونی است. در فضای مجازی راه‌های زیادی برای بازاریابی وجود دارد، برای مثال می‎توانید برای شهربازی خود یک وب‌سایت طراحی کرده و خدماتی که ارائه می‌دهید را در آن‌جا تبلیغ کنید. حضور در شبکه‌های اجتماعی هم یکی از بهترین روش‌های تبلیغ محسوب می‎شود.
  برای مثال با بهره گرفتن از افراد معروفی که در اینستاگرام تبلیغات انجام می‌دهند، می‌توانید با هزینه‌ی کمی، شهربازی خود را برای افراد زیادی تبلیغ کنید. علاوه بر این‌ها می‌توانید از مسابقه‌های اینستاگرامی برای جذب دنبال‌کننده‌های بیش‌تر برای پیج شهربازی و در نهایت جذب مشتریان بیش‌تر استفاده کنید.
 • بنرهای تبلیغاتی: مزیت این نوع تبلیغات، این است که بنرهای تبلیغاتی در همان شهری که شهربازی تاسیس شده است، نصب می‌شوند و مخاطبان هدف را به صورت مستقیم تحت تاثیر قرار می‌دهند.
 • افتتاحیه: بعد از اجرای طرح توجیهی شهربازی کودکان، می‌توانید برای افتتاح شهربازی خود یک جشن افتتاحیه برگزار کنید. در جشن‌های افتتاحیه معمولا تخفیف‌هایی برای مدتی محدود به مردم ارائه می‌شود. این کار باعث می‌شود مشتریان با خدمات شهربازی بیش‌تر آشنا شوند.

سرمایه مورد نیاز برای تاسیس شهربازی

 • شهربازی سرپوشیده: در طرح توجیهی شهربازی سرپوشیده، عمده هزینه‌ای که باید در نظر گرفت، هزینه‌ی خرید مکانی برای تاسیس شهربازی است. این هزینه با توجه به منطقه‌ای که قرار است شهربازی را در آن تاسیس کنید و متراژ زمین متفاوت است.
  در طرح توجیهی شهربازی سرپوشیده، به جز هزینه‌ی خرید زمین، هزینه‌های دیگری هم وجود دارد، از جمله: هزینه‌های خرید وسایل، هزینه استخدام کارکنان، هزینه دکوراسیون و… . در طرح توجیهی شهربازی سرپوشیده برای هر 1000 متر زمین، حدود 2 میلیاد تومان فقط برای خرید تجهیزات نیاز است.
  البته باید هزینه‌ی دکوراسیون و فضاسازی را هم در نظر گرفت، سرمایه مورد نیاز برای طراحی فضای هر 1000 متر زمین، حدود 200 میلیون تومان می‌شود. با این سرمایه برای یک شهربازی سرپوشیده می‌توان تقریبا 20 دستگاه بازی خریداری کرد. نیروی انسانی مورد نیاز در طرح توجیهی شهربازی سرپوشیده، به ازای هر 3000 متر 100 نفر است. این افراد شامل مدیر شهربازی، اپراتور وسایل بازی، مسئول‌های خدمات رسانی، مسئول صندوق و… می‌شود.
 • شهربازی روباز:سرمایه مورد نیاز در طرح توجیهی شهربازی روباز برای خرید وسایل در ازای هر 1000 متر زمین، 5 میلیارد تومان است. این هزینه فقط شامل خرید 3 دستگاه بازی می‌شود و برای طراحی و فضاسازی باید حدود 500 میلیون تومان به صورت جداگانه سرمایه‌گذاری شود.
 • تامین سرمایه:برای پرداخت هزینه‌های راه‎اندازی یک شهربازی می‌توانید از سرمایه‌گذارانی که به این مشاغل علاقه دارند، استفاده کنید. بنابراین نیازی نیست همه‌ی سرمایه را به تنهایی تامین کنید.
  برای جذب سرمایه‌گذاران باید طرح توجیهی شهربازی سرپوشیده و یا طرح توجیهی شهربازی روباز خود را به آن‌ها ارائه داده و با شرح نقشه‌های خود در مورد توسعه‌ی این کسب و کار آن‌ها را برای سرمایه‌گذاری در شهربازی خود قانع کنید.

درآمد شهربازی : طرح توجیهی راه اندازی شهربازی | روباز | سرپوشیده

درآمد شهربازی‎های سرپوشیده و روباز به فاکتورهای‌ زیادی بستگی دارد، از جمله: منطقه‌ای که برای تاسیس شهربازی انتخاب کرده‌اید، گستردگی و وسعت مکان شهربازی، تعداد وسایل شهربازی و به روز بودن آن‌ها، اعتماد مردم به ایمنی و کیفیت خدمات شهربازی و موارد دیگری که باعث می‌شود افراد بیش‌تری به سمت مرکز تفریحی شما جذب شوند.

اما با وجود همه‌ی این موارد، سودی که از این شغل به دست می‌آید نسبت به مشاغل دیگر بسیار قابل توجه است. بعد از اجرای درست طرح توجیهی شهربازی کودکان، سرمایه‌گذاران هر ماه حدود 25 تا  50 درصد سود خالص به دست می‌آورند؛ منظور از سود خالص، سودی است که بعد از کسر هزینه‌های تبلیغات، حقوق کارکنان و سایر هزینه‌های شهربازی باقی می‌ماند.

 

شهربازی‌ها و پارک‌های تفریحی در تمام جهان محبوبیت زیادی دارند. با توجه به انواع شهربازی، طرح‌های توجیهی متفاوتی برای راه‌اندازی هر کدام وجود دارد.

طرح توجیهی شهربازی روباز در چند مورد از جمله فضا و نوع وسایل بازی با طرح توجیهی شهربازی سرپوشیده تفاوت دارد، ولی در مواردی مانند تبلیغات، هر دو طرح می‌توانند برنامه‌ریزی یکسانی داشته باشند.

سرمایه‌گذاری در این شغل باید با دقت زیادی انجام بگیرد زیرا با وجود تعدد شهربازی‌ها و مراکز تفریحی مختلف، برنامه‌های خلاقانه‌ موفق‌تر خواهند شد. در هر صورت، ابتکار و دقت در انتخاب تیم‌های مشاوره‎ای و کارکنان، اهمیت زیادی در کسب سود بیش‌تر و موفق شدن این کسب و کار دارد . بازی سازان

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.