مقالات شهربازی

معرفی تاسیسات شهربازی – وبلاگ بازی سازان

معرفی تاسیسات شهربازی - وبلاگ بازی سازان

تعریف شهربازی

شهربازی نوعی پارک تفریحی است که دارای وسایل بازی و برنامه‌هایی سرگرم‌کننده است. برای اطلاع از تجهیزات خانه بازی و مهد کودک نیز با بازی سازان همراه باشید. قدیمی‌ترین شهربازی جهان که هنوز هم در آمریکای شمالی فعال است، «دریاچه‌ی کامپوزیت» نام دارد و در سال 1846 تاسیس شده است.

شهربازی‌ها برخلاف کارناوال‌های موقت و سیار، ثابت و دائمی هستند و معمولا سرگرمی‎هایی را در اختیار تمام رده‎‌های سنی قرار می‌دهند. در نتیجه تاسیسات شهربازی نقش مهمی در توسعه‎ی این کسب و کار ایفا می‌کنند، درواقع هر چه به‌روزتر و جذاب‌تر باشند، مشتریان بیش‌تری را هم به خود جذب می‌کنند.

در کل دو نوع شهربازی وجود دارد، شهربازی‌های سرباز و شهربازی‌های سرپوشیده. تجهیزات شهربازی در هرکدام از این دو نوع شهربازی متفاوت است. در این مطلب قصد داریم لیست وسایل شهربازی را همراه با توضیحات مورد نیاز هر کدام از این وسایل، بررسی کنیم.

لیست وسایل شهربازی

تاسیسات شهربازی، دستگاه‌های مکانیکی یا وسایلی هستند که برای سرگرمی و لذت بردن افراد ساخته شده‌اند. سه نوع وسیله‌ی تفریحی در شهربازی‌ها وجود دارد:

 1. سواری‌های مسطح

  بازی‌هایی در این دسته قرار می‌گیرند که مسافران خود را فقط در مسیری به موازات زمین حرکت می‌دهند. برای مثال سواری‌هایی که به دور یک محور عمودی می‌چرخند؛ مانند چرخ و فلک «کاروسل». یا سواری‌هایی که فقط روی سطح زمین حرکت می‌کنند؛ مانند ماشین سواری.

 2. سواری‌های گرانشی

  در این نوع سواری‌ها، همه یا برخی از حرکات این وسایل به نیروی جاذبه وابسته است؛ مانند ترن هوایی.

 3. سواری‌های عمودی

  این وسایل معمولا مسافران خود را در یک مسیر عمودی حرکت می‌دهند و در یک نقطه ثابت قرار دارند. مانند برج سقوط آزاد.

 

چرخ و فلک شهربازی

یکی از وسایلی که معمولا در همه‌ی شهربازی‌ها دیده می‌شود، چرخ و فلک شهربازی است. چرخ و فلک، از بزرگ‌ترین تاسیسات مورد نیاز شهربازی است و با توجه به طرفداران زیادی که دارد، در ادامه این وسیله را به عنوان اولین وسیله‌ی تفریحی در لیست وسایل شهربازی معرفی می‌کنیم.

نحوه‌ی کار چرخ و فلک به این شکل است که کل دستگاه به دور یک محور مرکزی می‌چرخد. چرخ و فلک به کمک یک موتور و تعدادی چرخ دنده به سمت بالا حرکت می‌کند و بعد از آن، نیروی جاذبه صندلی‌ها را دوباره به سمت پایین و عقب می‌کشد. این حرکت به صورت یک چرخه ادامه می‌یابد.

یک نکته‌ی جالب درباره‌ی این مورد از تاسیسات شهربازی این است که وقتی سوار چرخ و فلک می‌شوید و به سمت بالا حرکت می‌کنید، در بالاترین قسمت آن احساس سبکی بیش‌تری خواهید داشت، تا قسمت‎های پایین‌تر! این موضوع به خاطر قوانین فیزیکی و به صورت دقیق‌تر به دلیل «شتاب گریز از مرکز» اتفاق می‌افتد.

اگر یک بار سوار چرخ و فلک شده باشید، می‌دانید که هیجان انگیزترین قسمت این سواری، زمانی است که صندلی از بالا به سمت پایین حرکت می‌کند، در این حالت به خاطر مواردی مانند چرخش و وزن افراد داخل سواری، حرکت صندلی شتاب بیش‌تری می‌گیرد و در نتیجه هیجان بیش‌تری را هم برای افراد به ارمغان می‌آورد.

چرخ و فلک برای اولین بار در قرن 17 و در بلغارستان اختراع شد، ولی چرخ و فلک‌های امروزی، توسط «جورج واشنگتن»، در سال 1893 طراحی و ساخته شدند. چرخ و فلک‎های ساخت «جورج واشنگتن» طی سال‌ها دچار تغییر و تحول شدند و در نهایت در سال 2014 بلندترین چرخ و فلک جهان به نام «High Roller» در لاس وگاس آمریکا ساخته شد. این چرخ و فلک با بیش از 167 متر ارتفاع، بلندترین چرخ و فلک جهان محسوب می‌شود.

بزرگ‌ترین چرخ و فلک ایران هم با ارتفاع 80 متر و در پارک ملت مشهد احداث شده است. در کل می‌توان چرخ و فلک را به عنوان یکی از مهم‌ترین تاسیسات شهربازی نام برد، زیرا به خاطر اندازه‌ی بزرگ چرخ و فلک، این وسیله می‌تواند به عنوان نماد یک شهربازی شناخته شود؛ مانند چرخ و فلک لندن که با 135 متر ارتفاع به عنوان چشم لندن شناخته می‌شود و شهرت جهانی دارد.

call center bazisazan

کشتی صبا

یکی از جذاب‌ترین وسایل شهربازی، وسیله‌ای به نام کشتی صبا است.  کشتی صبا مانند یک قایق بزرگ به نظر می‌رسد که بسته به اندازه‌ی دستگاه، چیزی حدود 45 تا 55 مسافر را در خود جا می‌دهد و آن‌ها را تا ارتفاع 20 متر و با زاویه‌ی 75 درجه می‌چرخاند.

کشتی صبا از یک ساختار فولادی جوش داده شده، روکش‌های تزئینی و نیمکت‌هایی که با فایبرگلاس تقویت شده‌اند، ساخته شده است. این مورد در لیست وسایل شهربازی به شکل‎های مختلفی دیده می‌شود و رنگ بدنه‌ی کشتی صبا را معمولا با رنگ‌هایی که زیر نور آفتاب «برای شهربازی‌های سرباز» و یا زیر نور مصنوعی «برای شهربازی‌های سرپوشیده» زیبا به نظر می‌رسند، رنگ آمیزی می‌کنند. با توجه به شتاب و حرکات کشتی صبا، می‌توان گفت این وسیله یک سواری خانوادگی است. کودکانی با قد 1.1 متر همراه با والدین خود می‌توانند سوار این نوع از تاسیسات شوند و افراد بالای 1.2 متر هم می‌توانند به تنهایی سوار کشتی صبا شوند.

ظاهر این کشتی می‌تواند با استفاده از تزئینات مختلف، منعکس کننده‌ی مفاهیمی مانند دوره‌‌ی وایکینگ‌ها یا کشتی دزدان دریایی کارائیب باشد. تجهیزات کشتی صبا شامل کابین مسافر، سیستم تعلیق، سیستم انتقال، بازوی پشتیبانی، سکو و قسمت‎های دیگر است. نحوه‌ی کار کردن کشتی صبا به این صورت است که موتور تایر را از طریق یک کمربند هدایت می‌کند و کمربند را می‌چرخاند، کمربند بالا می‎رود و در مسیر اصطکاک در انتهای کابین قرار می‌گیرد. در نتیجه به دلیل نیروی اصطکاک، سیستم تعلیق باعث می‌شود کابین اصلی آزادانه بچرخد. بعد از 2 یا 3 حرکت، کابین بالاخره می‌تواند به زاویه‌ی حرکت دلخواه برسد.

درواقع  آنچه این نوع از تاسیسات را به حرکت درمی‌آورد، نیروی گریز از مرکز است. وقتی سوار کشتی صبا می‌شوید، ابتدا کشتی در ارتفاع پایین چند بار به جلو و عقب حرکت می‌کند و سپس به سرعت شتاب می‌گیرد و بالاتر می‎رود. این نوع از وسایل شهربازی می‌توانند ظرفیت روانی مسافران را بسنجند! برای اولین بار کشتی صبا بین سال‌های 1893 تا 1897 توسط «چارلز آلبرت مارشال» اختراع شد و در طول زمان شکل آن تغییر یافت و امروزه نمونه‌های مدرن‌ آن را می‌توان در پارک‌های تفریحی، سالن‌های نمایشگاه، مراکز خرید، کارناوال‌ها و… دید.

بعضی دستگاه‌هایی که در لیست وسایل شهربازی هستند، آن‌قدر برای بعضی از مردم ترسناک هستند که نمی‌توانند سوار آن‌ها شوند، ولی کشتی صبا با توجه به ساختار ایمن آن، علاوه بر این‌که می‌تواند برای افراد با هر رده‌ی سنی جذاب باشد، خیلی هم ترسناک نیست و برای کسانی که خواستار یک هیجان کنترل شده هستند هم مناسب است. کشتی‌های صبا در اندازه‌های مختلفی ساخته می‌شوند و در لیست وسایل شهربازی، کشتی صبا مخصوص کودکان نیز وجود دارد.

ترن هوایی

یکی دیگر از جذاب‌ترین تاسیسات شهربازی، ترن هوایی است. ترن هوایی نوعی وسیله‎ی بازی است که از یک مسیر ریلی آهنی مرتفع با پیچ‌های تند، مسیرهای شیب‌دار و حتی مسیرهای وارونه ساخته شده است. برای استفاده از این وسیله مردم سوار کابین‎هایی اتومبیل مانند می‎شوند که روباز هستند.

ترن هوایی معمولا در پارک‌های تفریحی معروف در سراسر جهان یافت می‌شود و در لیست وسایل شهربازی جزء وسایل بازی محبوب به شمار می‎رود. انواع مختلفی از ترن هوایی وجود دارد، بعضی از ترن‌های هوایی فقط از یک کابین ساخته شده‌اند ولی انواع دیگر آن شامل چند کابین متصل به هم می‌شوند.

کابین‌های موجود در یک ترن هوایی معمولی از نوع خودران نیستند. یعنی این کابین‌ها هیچ گونه موتور یا وسیله‌ی دیگری که موجب حرکت آن‌ها شود را ندارند. این کابین‌ها توسط یک زنجیر یا کابل نگه‌دارنده استاندارد، تا اولین محل مرتفع روی ریل‌ها بالا کشیده می‌شوند. انرژی احتمالی که با افزایش ارتفاع در کابین جمع شده، هنگام حرکت کابین به سمت پایین به انرژی جنبشی تبدیل می‌شود، زیرا کابین‌ها ابتدا با شیب نزولی و به سمت پایین حرکت می‌کنند. با رسیدن ترن به دومین نقطه ی مرتفع یا قله‌ی دوم مسیر،انرژی جنبشی به انرژی بالقوه تبدیل می‌شود. قله‌ی دوم ارتفاع کم‍‌تری نسبت به قله‎ی اول دارد، زیرا مقداری انرژی مکانیکی در اثر اصطکاک از بین می‌رود. این نوع تاسیسات شهربازی در لیست وسایل شهربازی به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند:

 • ترن هوایی فولادی

  ترن‎‌های فلزی دارای ریل‌های لوله‌ای فلزی هستند و در مقایسه با ترن‌های چوبی، سواری روان‌تر و نرم‌‎تری را برای مسافران به ارمغان می‌آورند. همچنین این وسایل به خاطر توانایی‌شان برای چرخش به سمت پایین (چرخش وارونه) شناخته شده هستند.
 • ترن هوایی چوبی

  ترن‌های چوبی دارای ریل‌های فلزی مسطح هستند و هنگام رسیدن به مسیرهای مرتفع از نیروهای منفی G استفاده می‌کنند. انواع جدیدی از این ترن‌های چوبی معرفی شده است که باعث بهبود تجربه سوار شدن در این نوع از محصولات شهربازی، کاهش هزینه‌های تعمیر و نگه‌داری و همچنین توانایی برعکس کردن مسافران می‌شوند.

گفته می‌شود اولین بار برای ساخت ترن‎های هوایی از کوه‌های روسی الهام گرفته‌اند، از تپه‌های مخصوص یخ‌زده که اکنون در سن پترزبورگ روسیه قرار گرفته است.ترن‌های هوایی ساخته شده در قرن 17، ارتفاعی بین 21 تا 24 متر داشتند، با زاویه‌ی 50 درجه به سمت پایین حرکت می‌کردند و روی تکیه‌گاه‌های چوبی نگه‌داری می‌شدند.

بعدها در سال 1784، کاترین بزرگ هم در تپه‌های باغ خود در سن پترزبورگ، نوعی ترن هوایی احداث کرد. بزرگترین ترن هوایی جهان،kingda ka  با ارتفاع 418 فوت است.این ترن هوایی در سال 2005 در نیوجرسی ساخته شد و امروزه به عنوان سریع‌ترین و بزرگ‌ترین ترن هوایی جهان شناخته می‌شود و به خاطر سرعتش ممکن است یکی از کوتاه مدت‌ترین سواری‌های دنیا هم باشد.با توجه به این ویژگی‌ها تعجبی ندارد که بسیاری از پارک‌های تفریحی دنیا، ترن هوایی را در لیست وسایل شهربازی خود دارند.

ماشین کوبنده

مورد بعدی در لیست وسایل شهربازی، ماشین کوبنده است. بازی ماشین کوبنده به گونه‌ای طراحی شده است که اتومبیل‌ها بدون هیچ خطر بزرگی برای سرنشینان، با هم برخورد می‌کنند.

هر ماشین کوبنده در اطراف خود یک سپر لاستیکی بزرگ دارد که اثر ضربه را طولانی‌تر کرده و نیروی برخورد را پخش می‌کند.قانون سوم نیوتن در مورد ماشین کوبنده صدق می‌کند. قانون تعامل می گوید: «اگر جسمی به یک جسم دیگر نیرویی وارد کند، جسم دوم هم نیرویی برابر و خلاف جهت آن، به جسم اول وارد می‌کند.» این علت این موضوع ‌که بعد از برخورد اتومبیل‌ها با هم، سرنشینان احساس لذت می‌کنند را توضیح می‌دهد.

ماشین‌های کوبنده با برق کار می‌کنند و به وسیله‌ی قطبی در پشت خودرو که به سیمی در سقف بالای ماشین منتهی می‌شود، حرکت می‌کنند. این شبکه حامل انرژی الکتریسیته‌ای است که ماشین‌های کوبنده به کمک آن حرکت می‌کنند.به این صورت که انرژی الکتریکی از طریق این شبکه به انرژی جنبشی و مقداری از آن هم به گرما تبدیل شده و باعث حرکت کردن این نوع از تاسیسات شهربازی می‌شوند.

در لیست وسایل شهربازی مدل‌ها و اندازه‌های مختلفی از ماشین‌های کوبنده وجود دارد. معمولا طول این ماشین‌ها 1 تا 2 متر، ارتفاع آنها بین 50 تا 85 سانتی‌متر و عرض آن‌ها بین 60 تا 90 سانتی‌متر است. وزن تقریبی این ماشین‌ها هم با توجه به مدل آن‌ها متفاوت است. محلی که برای قرار گرفتن ماشین‌های کوبنده تعبیه می‌شود، با توجه به تعداد ماشین‎ها، مساحت متفاوتی دارد. البته امکان گسترش این مکان هم وجود دارد. معمولا یک مسیر استاندارد که حدود 20 ماشین کوبنده‌ی مخصوص بزرگسالان را در خود جای دهد، 9*18 متر است.

محل استاندارد برای 10 الی 12 ماشین کوبنده مخصوص کودکان هم حدود 6*10 متر است. تنها تفاوت بین ماشین‌های کوبنده مخصوص بزرگسال و کودکان موجود در لیست وسایل شهربازی، اندازه‌ی ماشین‎‌ها است.ماشین‌های کوبنده برای استفاده‌ی دو نفر هم‌زمان طراحی شده‌اند و افراد می‌توانند همراه با خانواده یا دوستان خود از این تاسیسات شهربازی استفاده کنند.

سقوط آزاد

یکی از هیجان انگیزترین تاسیساتی که در لیست وسایل شهربازی وجود دارد drop tower است که با نام‌های «برج سقوط» و «سقوط آزاد» هم شناخته می‌شود. ماجراجویی و هیجان درست از زمانی که افراد روی صندلی‌های این وسیله می‌نشینند، آغاز می‌شود.

صندلی‌های برج سقوط ابتدا به آرامی بالا می‎روند و وقتی به ارتفاع مناسب رسیدند، گاهی برای هیجان بیش‌تر شمارش معکوس پخش می‌شود و بعد از رسیدن به عدد 1، ناگهان کل صندلی‎ها به سمت پایین سقوط می‌کنند. برج سقوط یکی از سریع‎ترین تاسیسات شهربازی در جهان است.

برج سقوط شامل یک سازه یا برج مرکزی است.برج‌های سقوط از نظر ارتفاع، ظرفیت مسافر، نوع بالابر و نوع ترمز با هم تفاوت دارند. بسیاری از این تاسیسات شهربازی به صورت سفارشی ساخته شده‌اند، اگرچه طرح‌های تولید انبوه نیز برای این وسیله وجود دارد.

ترمزهای برج سقوط بعد از رها شدن صندلی‌ها و نزدیک شدن آن‌ها به انتهای برج برای کند شدن سرعت صندلی، فعال می‌شوند. بیش‌تر برج‌های سقوط برای مسافران دارای محدودیت قد هستند. این محدودیت با توجه به نوع و اندازه‌ی برج سقوط، متفاوت است.

برای مثال بچه‌های کوتاه‌تر از 95 سانتی‌متر می‌توانند سوار یک یک برج سقوط 9 متری شوند، یا برای یک برج سقوط 35 متری، محدودیت قدی حدود 130 سانتی‌متر وجود دارد، یعنی افراد کوتاه‌تر از 130 سانتی‌متر نمی‌توانند سوار چنین وسیله‌ای شوند.

برج‌های سقوط از یک سیستم ترمز مغناطیسی استفاده می‌کنند تا به محض رسیدن به انتهای برج، سرعت را کندتر کند. آهنرباهای این وسیله به برق و منابع دیگر نیازی ندارند و طبق قوانین مغناطیس کار می کنند.

بزرگ‌ترین برج سقوط جهان  Zumanjaro نام دارد و در پارک تفریحی نیوجرسی واقع شده است. این وسیله افراد را تا ارتفاع 415 فوتی بالا می‌برد و بعد با سرعت 90 مایل بر ساعت به سمت پایین رها می‌کند.

می‌توان گفت برج سقوط یکی از برجستگی‌ها و مزیت‌های یک شهربازی محسوب می‌شود، زیرا علاوه بر هیجان نابی که برای مردم ایجاد می‌کند، به خاطر ارتفاع آن، از هر نقطه ی پارک به راحتی دیده می‌شود و بالاتر از همه‌ی تاسیسات شهربازی به چشم می‌خورد.

از این رو، پارک‌های تفریحی که به دنبال کسب مزیت‌هایی نسبت به رقبایشان هستند، معمولا برج سقوط را در لیست وسایل شهربازی خود قرار می‌دهند.

نمایی از این برج سقوط را می‌توانید در عکس زیر مشاهده کنید:

سفینه‌ی فضایی

یکی از تجهیزاتی که در لیست محصولات شهربازی قرار می‌گیرد، وسیله‌ای است که در ایران با نام سفینه‌ی فضایی شهرت یافته است. این نوع از تجهیزات شهربازی ابتدا توسط «آنتون شوارتزکوپف» در سال 1972 تولید شده است.

اگرچه شوارتزکوف اولین کسی بود که یک سفینه‌ی فضایی استاندارد ساخت، اما طراحی کلی این وسیله توسط Passat در سال 1964 ساخته شد.  با این که اختراع این شرکت فقط نوعی طرح اولیه محسوب می‌شد، اما مکانیسم مورد استفاده در آن برای بالا بردن بازوی وسیله و حرکت دادن آن به بالا و پایین و همچنین نمای کلی دستگاه هم بسیار متفاوت از سازه‌های یک شرکت معمولی بود.

اسم این دستگاه از از مجموعه تلویزیونی جنگ ستارگان الهام گرفته شده است. تزئینات و رنگ به کار رفته روی سفینه‌های فضایی در تطابق با مفهوم فضا و ستارگان هستند. سفینه‌های فضایی معمولا 20 کابین دارند که درون هر کدام 2 نفر می‌توانند سوار شوند. صندلی‌های سفینه‌ی فضایی در جهت عقربه‌های ساعت حرکت می‌کند و با این کار مقدار کمی از نیروی گریز از مرکز را دور می‌کند. یک بازوی هیدرولیکی که زیر سفینه‌ی فضایی سوار است، دستگاه را بالا برده و آن را کج می‌کند تا سفینه فضایی در حالت افقی به اندازهی 87 درجه بچرخد و سرنشینان را از یک حالت افقی به حالتی عمودی بچرخاند.

در اکثر مدل‌های سفینه ی فضایی که در لیست وسایل شهربازی وجود دارند، محدودیتی برای حفظ ایمنی افراد وجود ندارد. نیرویی که برای نگه داشتن سرنشینان اعمال می‌شود، برای نگه داشتن آن‌ها روی صندلی‌های خود کافی است. با این حال در برخی از مدل‌های این نوع تاسیسات شهربازی کمربند ایمنی هم تعبیه شده است.

فریزبی

مورد بعدی در لیست وسایل شهربازی، فریزبی است. این وسیله نوعی دستگاه تفریحی دایره‌ای شکل است که با حرکات آونگ مانند به جلو و عقب می‌چرخد. این آونگ بین دو قاب معلق است و پایه‌ی آن به یک گوندولا دایره‌ای متصل است.  وقتی مسافران سوار فریزبی شوند، گوندولا می‌چرخد و بازوی آونگ مانند هم به دنبال آن شروع به چرخیدن می‌کند. زاویه‌ی چرخش آونگ بین 120 تا 360 درجه است. این نوع از تاسیسات شهربازی هم ارتفاع زیادی دارند و معمولا مناسب پارک‌های تفریحی روباز هستند.

هوریکن

یکی دیگر از بازی‌های لیست وسایل شهربازی، هوریکن یا طوفان است. این وسیله ابتدا در سال 1991 توسط «فرانک هربرت» و همکارانش در ایالات متحده آمریکا ساخته شد. از سال 1992 شرکت آمریکایی «دارترون» به عنوان تنها شرکت تولیدکننده‌ی هوریکن شناخته می‌شد، ولی شرکت‌های دیگری هم به مرور زمان به تولید این تاسیسات پرداختند. هوریکن 6 بازو دارد و در هر یک از بازوهای آن 4 صندلی تعبیه شده است. هر یک از بازوها با یک چرخش سریع حرکت می‌کنند.

به دلیل این‌که بازوهای هوریکن، افراد را با سرعت‌های مختلف و با استفاده از نیروی گریز از مرکز حرکت می‌دهند، افراد احساس بی‌وزنی می‌کنند، در نتیجه این مورد از لیست وسایل شهربازی برای تمام رده‌های سنی مناسب است. در زیر قسمت مرکزی هوریکن، یک سیلندر هوای فشرده و غول پیکر قرار دارد که در بالای دستگاه به 6 بازوی آن متصل می‎‌شود. بعد از هر بار بالا رفتن، اپراتور کنترلی را در دستگاه فعال می‌کند که هوا را در سیلندر آزاد کرده و باعث می‌شود بازوها دوباره به سمت پایین حرکت کنند. حدودا 40 هوریکن در آمریکای شمالی، 8 مورد در استرالیا و 3 مورد در نیوزیلند وجود دارد که بین پیر و جوان محبوبیت دارند.

تاب‌ زنجیری 

یکی از تاسیسات شهربازی که معمولا در پارک‌های تفریحی ایران هم دیده می‌شود، تاب‌هایی هستند که حالتی چرخ و فلک مانند دارند، از این رو این تاب‌ها را هم در لیست وسایل شهربازی آورده‌ایم. تاب‌های زنجیری یک وسیله‌ی بازی در فضای آزاد هستند.این نوع تاسیسات شهربازی خیلی مری گراندهایی هستند که صندلی‌هایی شبیه حیوانات دارند، ولی در این تاب‌ها به جای حیوانات، صندلی‌های معلق در هوا وجود دارد.

بعضی از دستگاه‌های تاب زنجیری قابلیت این را دارند که قسمت بالایی دستگاه را کج کنند{تاج دستگاه نیز بصورت متحرک است} و به سواری هیجان بیش‌تری ببخشند.به این تاب‎ها یو یو هم می‌گویند. تاب‌های زنجیری، شکل‌ اولیه‌ی چرخ و فلک‌های بزرگ امروزی بوده‌اند. تاب‌های زنجیری ابتدا در بیزانس باستان ساخته شدند، شکل اولیه‌ی این محصولات با طناب‌ها و سبدهایی ساخته شده بود که در مسیرهایی دایره‌ای در اطراف قطب مرکزی دستگاه می‌چرخیدند و مردم را حمل می‌کردند.

پس از آن ، مردم با الهام از بازی‌های سواره نظام قرون وسطایی شروع به ساخت چرخ و فلك كردند، اما این تاب‌های زنجیری تا امروز به حیات خود ادامه دادند و به عقیده بعضی‌ها امروزه حتی در بین بزرگسالان هم از محبوبیت زیادی برخوردار هستند. (تاب زنجیری کوچک‌تر مخصوص كودكان هم وجود دارد.)

بازیهای آبی شهربازی

انواع مختلفی از بازی‌های آبی وجود دارد و هر کدام از این بازی‌ها ممکن است وسایل شهربازی مخصوص به خود را نیاز داشته باشد. برای به کار بردن بازی‎های آبی در شهربازی، برخی از افراد یک پارک را تنها به این بازی‎ها اختصاص می‌دهند و یا گاهی بخشی را در شهربازی خود برای چنین بازی‌هایی آماده می‌کنند.

در لیست وسایل شهربازی، دستگاه‌های زیادی برای راه‌اندازی بازی‌های آبی وجود دارند، یک مثال بارز آن، قایق‌های کوبنده هستند. قایق‌های کوبنده معمولا در لیست وسایل شهربازی پارک‌های آبی قرار دارند.

این تاسیسات شهربازی معمولا از درون لوله‌هایی که از اب پر شده‌اند حرکت می‌کنند و امکان کنترل این وسایل توسط افرادی که سوار آن شده‌اند، وجود دارد. برخی از این قایق‌ها موتورهای برقی، برخی موتورهای بنزینی و بعضی از قایق‌های کوبنده هم موتورهای پدالی دارند.

بیش‌تر این وسایل برای مقابله با حریفان خود، دارای اسلحه‌های آب‌پاش هستند. علاوه بر پارک‌های آبی، از قایق‌های کوبنده در کارناوال‌ها ، مراکز تفریحی خانوادگی و نمایشگاه‌ها هم استفاده می‌شود.

وسایل شهربازی سرپوشیده 

شهربازی‌های روباز به خاطر در اختیار داشتن فضای گسترده‌تر، امکان استفاده از تاسیسات شهربازی بزرگ‌تری را هم دارند. البته محدودیت فضای شهربازی‌های سرپوشیده باعث نشده است این مراکز تفریحی کسل‎کننده‌تر از شهربازی‌های روباز باشند.
در شهربازی‌های سرپوشیده وسایل الکترونیکی و مدرنی وجود دارد که طرفداران خود را دارند. از این رو لیست وسایل شهربازی سرپوشیده را هم در ادامه بررسی می‌کنیم. 

به چه دستگاه‌هایی، وسیله‌ی بازی می‌گویند؟ 

دستگاه‌هایی در لیست وسایل شهربازی قرار می‌گیرند که مشخصات زیر را داشته باشند:

 • آن دستگاه فقط برای بازی کردن ساخته یا تطبیق داده شده باشد.
 • افراد برای بازی کردن با دستگاه باید هزینه پرداخت کنند، چه به صورت سکه، بلیط یا هر روش دیگر.
 • نتیجه بازی توسط دستگاه مشخص می‌شود.
 • برنده‎ی بازی می‌تواند به عنوان جایزه دوباره فرصت بازی کردن داشته باشد، یا جایزه‌ی غیر پولی دریافت کند.

لیست وسایل شهربازی سرپوشیده

دستگاه‌های واقعیت مجازی

یکی از محصولات شهربازی سرپوشیده، دستگاه‌های واقعیت مجازی هستند. دستگاه‌های واقعیت مجازی با استفاده از یک محیط مصنوعی سه بعدی برای بازیهای رایانه‌ای شبیه سازی می‌کنند.

محیط‌های واقعیت مجازی با نرم‌افزار VR ایجاد می‌شوند و به گونه‎ای در اختیار کاربر قرار می‎گیرند که از دنیای واقعی برتری داشته باشند. این دستگاه‌ها نوعی تعلیق در ناباوری افراد ایجاد می‌کنند و با این کار موجب می‌شوند تجربه‌ی کاربر از محیط مصنوعی به واقعیت نزدیک‌تر شود.

بازی‌های جایزه مستقیم

این دستگاه‌ها معمولا به خاطر جذابیتی که برای مشتریان دارند در لیست وسایل شهربازی قرار می‌گیرند.این دستگاه‌ها به شکلی ساخته شده‎اند که مشتری درصورتی که برنده‌ی بازی شد، بتواند جایزه‌ی خود را مستقیما از دستگاه دریافت کند. مثل دستگاه‌های سکه‌ای که بعد از انداختن سکه، فرد می‌تواند با تکان دادن یک اهرم، از درون دستگاه اسباب بازی بیرون بکشد.

دستگاه‌های تیکت خور شهربازی

این نوع تاسیسات شهربازی سرپوشیده تقریبا مشابه مورد قبل است، با این تفاوت که بعد از برنده شدن بازی افراد به صورت مستقیم جایزه‎ی خود را دریافت نمی‌کنند و به جای آن بلیط‌هایی از دستگاه می‌‎گیرند که با جمع کردن آنها می‌توانند از مسئول شهربازی، جایزه‌ای را با توجه به تعداد بلیط‌هایی که جمع‌آوری کرده است، دریافت کند.

بازی های ویدیویی

شامل دستگاه‌هایی هستند که یک مانیتور و عموما یک جواستیک و یا صفحه‌ی کنترل برای استفاده‌ی کاربران دارند. این دستگاه‌ها معمولا پرطرفدار هستند و شامل بازی‌های متنوعی مانند ماشین سواری می‌شوند. معمولا برای بازی با این دستگاه‎ها باید سکه‎ی مخصوص خریداری کنید، البته این به نوع دستگاهی که در لیست وسایل شهربازی قرار گرفته، بستگی دارد.

بازی‌های شبیه ساز

در لیست وسایل شهربازی دستگاه‎هایی وجود دارد که حالت یک وسیله یا موجودی در دنیای خارج از شهربازی را شبیه سازی می‌کنند. این وسایل صداها و حرکاتی برای کاربران ایجاد می‌کنند و شرایط را به گونه‌ای تغییر می‌دهند که کاربر احساس کند برای مثال درون یک ماشین یا روی یک اسب نشسته است.

دستگاههای بازی کودکان

این تاسیسات شهربازی، وسایلی بی‌خطر و مخصوص کودکان هستند. این وسایل معمولا در رنگ‌های مختلف و شاد ساخته می‌شوند و به طور معمول در بخش جداگانه‌ا‌ی از شهربازی‎های سرپوشیده قرار می‌گیرند، در نتیجه کودکان می‌توانند فقط از بازی‌های مناسب سن خودشان استفاده کنند.

دستگاه‌های ورزشی

درلیست وسایل شهربازی انواع مختلفی از این دستگاه‌ها قرار دارد. بسیاری از این بازی‌های ورزشی، رومیزی هستند. مانند هاکی فضایی.

خانه‌ی وحشت 

گاهی اوقات بخشی از پارک‌های تفریحی به خانه‌های وحشت یا madhouse اختصاص می‌یابد. شهربازی‌ها که معمولا با عنوان «شادترین مکان روی زمین» شناخته می‎شوند، با وجود خانه‌های وحشت ممکن است کمی ترسناک شوند! اولین بار چنین مکانی در دیزنی‌لند و در سال 1969 به نام Haunted Mansion تاسیس شد. تاسیسات شهربازی مورد نیاز برای خانه‌ی وحشت شامل تجهیزاتی می‌شود که فضا را ترسناک کند.

در خانه‌ی وحشت دیزنی‌لند فضا به شکلی طراحی شده بود که افرادی وقتی وارد آن خانه می‌شدند با روح‌ها، عروس‌های قاتل، اجساد مصنوعی و سایر چیزهایی که ممکن است هر کسی را به وحشت بیندازد، روبرو می‌شدند.

**سوالات متدوال**

اسم وسایل شهربازی چیست؟

وسایل شهربازی در دسته بندی های مختلف و زیادی قرار میگرند که در این مطلب به بررسی کامل آن پرداخته ایم. مهم ترین وسایل شهربازی عبارت است  از : چرخ و فلک ، کشتی صبا ، ترن هوایی ، ماشین کوبنده، سقوط آزاد ، سفینه فضایی، فریزبی ، هوریکن و تاب زنجیری.

فریزبی چیست؟

فریزبی یکی از محبوب ترین وسایل شهربازی است. این وسیله نوعی دستگاه تفریحی دایره‌ای شکل است که با حرکات آونگ مانند به جلو و عقب می‌چرخد.

این آونگ بین دو قاب معلق است و پایه‌ی آن به یک گوندولا دایره‌ای متصل است.  وقتی مسافران سوار فریزبی شوند، گوندولا می‌چرخد و بازوی آونگ مانند هم به دنبال آن شروع به چرخیدن می‌کند.

تاب زنجیری شهربازی چگونه عمل می کند؟

تاب‌های زنجیری یک وسیله‌ی بازی در فضای آزاد هستند.این نوع تاسیسات شهربازی خیلی مری گراندهایی هستند که صندلی‌هایی شبیه حیوانات دارند، ولی در این تاب‌ها به جای حیوانات، صندلی‌های معلق در هوا وجود دارد.

**جمع بندی**

به طور کلی می‌توان گفت پارک‌های تفریحی و امکانات سرگرم‌کننده‌های آن‌ها، نوعی تفریح کلاسیک برای افراد مختلف محسوب می‌شوند.

وسایل بازی این پارک‌ها از ترن‌های هوایی گرفته تا چرخ و فلک‌ها و هر وسیله‌ی دیگری که در این شهربازی‌ها وجود دارد، سرگرمی‌های نامحدودی را برای افراد سنین مختلف ارائه می‌دهند. با وجود چنین فعالیت‌ها و تفریحات گسترده‌ای که شهربازی‌ها ارائه می‌کنند، به کالاها و تاسیسات مختلفی نیاز دارند.

دستگاه شهربازی بسته به اندازه پارک، تعداد و نوع وسایل مورد نیاز، فصل کاری و بسیاری از عوامل دیگر می‌تواند تا حد زیادی متفاوت باشد.

قبل از انتخاب تاسیسات شهربازی، باید ابتدا نیازهای منطقه و محل تاسیس شهربازی، موجودی در دسترس و هدفی که شهربازی قرار است برای رسیدن به آن تاسیس شود، را در نظر بگیریم.

لیست وسایل شهربازی هر لحظه به روزتر می‌شود و وسایل و دستگاه‌های بازی مختلفی به بازار می‎آیند. شهربازی‌های بزرگ و معروف جهان معمولا یک تم خاص برای تاسیسات شهربازی خود انتخاب می‌کنند و دستگاه‌های سرگرمی را با توجه به آن تم خریداری می‌کنند.

در نتیجه فضای شهربازی به شکل یک‎‌پارچه‎‌ای توسعه می‌یابد و جذابیت بیش‌تری هم برای مشتریان ایجاد می‌کند. 

فهرست مطالب

1 دیدگاه در “معرفی تاسیسات شهربازی – وبلاگ بازی سازان

 1. سلام. این متن اگر عکس داشت، خیلی بهتر میشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *