مقالات مهد کودک

چک لیست خرید وسایل مهدکودک [فروشگاه بازی سازان]

زمین های بازی سرپوشیده کودکان و تأثیر آنها بر رشد و نمو

اگر قصد تاسیس مهدکودک را دارید قطعاً نیاز به تهیه ی یک چک لیست مناسب خرید وسایل مورد نیاز مهدکودک را دارید، پس تا پایان مقاله ما را همراهی کنید تا اطلاعات لازم را بدست آورید.

یکی از مهم‌ترین عواملی که هنگام تاسیس مهدکودک باید به آن توجه شود، تهیه چک لیست خرید وسایل مهدکودک است.

این موضوع هم به دلیل رده سنی پایین کودکانی که به مهدکودک می‌آیند و هم برای جلوگیری از ضرری که به خاطر خرید وسایل مهدکودک نامناسب به صاحبان کسب و کار تحمیل می‌شود، اهمیت زیادی دارد.

شما باید چک لیست خرید مهدکودک خود را با توجه به عوامل مختلفی که در ادامه بررسی می‌کنیم، تهیه کنید؛ در نتیجه می‌توانید وسایلی مناسب با نیازهای خود خریداری کرده و از صرف هزینه‌های اضافی هم جلوگیری کنید. در ادامه می‌توانید معیارهای تهیه چک لیست را مشاهده کنید.

معیارهای تهیه چک لیست خرید لوازم مهدکودک

معیار خرید وسایل مهد کودک

ملاک تهیه چک لیست خرید لوازم مهدکودک بیش از هر چیز به برنامه ‌هایی که برای مهدکودک خود دارید و البته سلیقه شما، بستگی دارد. با این حال، مواردی هم وجود دارند که ممکن است انتخاب‌های شما را محدود کنند. برخی از این موارد شامل گزینه‎های زیر می‎شود:

 • فضای در دسترس برای تاسیس مهدکودک
 • بودجه
 • رده سنی کودکانی
 • فروشندگان محدود

فضای در دسترس برای تاسیس مهدکودک

منطقه تاسیس مهدکودک

این مورد ممکن است محدودیت‌های زیادی در تهیه لیست خرید وسایل مهدکودک ایجاد کند. دقت داشته باشید که باید به صورت اصولی از مساحت محلی که برای تاسیس مهدکودک خود در نظر گرفته ‌اید، استفاده کنید.

دکوراسیون مهدکودک اهمیت زیادی در جذب مشتریان و همچنین احساس راحتی کودکان دارد. حتی اگر فضای گسترده ای در اختیار دارید، مراقب باشید این فضا را با وسایل بیش از حد پر نکنید. محیط‎‌های شلوغی که پر از وسایل گوناگون هستند به هیچ وجه نمی‌توانند نیازهای روحی کودکان را برطرف کنند.

کودکان در هر سنی که باشند نیاز به فعالیت دارند و در صورتی که شما در چک لیست خرید مهدکودک خود وسایل اضافه و زیادی را بگنجانید، ممکن است به دلیل کمبود جا، فضای مورد نیاز کودکان برای دویدن و بازی کردن را هم با وسایل بازی پر کنید.

پس قبل از تهیه چک لیست خرید وسایل مهدکودک خود به فضایی که در اختیار دارید و نحوه ‌ای که قصد دارید این فضا را پر کنید، توجه داشته باشید.

علاوه بر این، باید به کوتاه یا بلندی سقف هم توجه داشته باشید، وسایل بازی مرتفع باری مهدکودک‌های سرپوشیده مناسب نیستند، اما می‌توانید از این وسایل در فضای باز استفاده کنید. در زیر چک لیست خرید مهدکودک را برای مهدکودک‌هایی با مساحت متفاوت بررسی کرده‌ایم.

چک لیست خرید محصولات مهدکودک برای مهدکودک‌هایی با مساحت زیاد

چک لیست خرید مهدکودک بزرگ

در صورتی که فضای زیادی در اختیار دارید، می‌توانید گزینه‌های بیش‌تری را هم برای خرید در نظر بگیرید، مانند:

 • خرید وسایل مناسب برای ساخت شهر ترافیک
 • وسایل بازی بزرگ مانند الاکلنگ، تاب، سرسره و…
 • پارک حفاظ دار برای کودکان کم سن و سال
 • استخر توپ بزرگ
 • ترامبولین
 • کلبه بازی کودک

لیست خرید لوازم مهدکودک برای مهدکودک‌هایی با مساحت کم

اگر برای تاسیس مهدکودک فضای گسترده‌ای در اختیار ندارید، نگران نباشید. نیازی نیست حتما وسایل بازی بزرگ زیادی در مهدکودک شما باشد، می‌توانید به انتخاب خود چند مورد از وسایل بزرگ را انتخاب کنید و بقیه فضای مهدکودک را با وسایلی مانند گزینه‌های زیر پر کنید:

 • میز و صندلی کودک برای اهداف آموزشی
 • خرید بازی‎‌های فکری مانند جورچین، پازل و لوگو
 • علائم راهنمایی و رانندگی

بودجه

بودجه خرید وسایل مهدکودک

در هنگام تهیه چک لیست خرید مهدکودک، بودجه‌ای که در اختیار دارید هم ممکن است گزینه‌های شما را محدود کند. برای خرید وسایل مهدکودکی با متراژ 100 تا 150 متر به بودجه‌ای حدود 30 تا 40 میلیون تومان نیاز پیدا خواهید کرد.

در صورتی که نیاز به دریافت مشاوره در رابطه با دریافت چک لیست خرید وسایل مهدکودک دارید با شماره 44288050-021 تماس بگیرید، کارشناسان بازی سازان در کمترین زمان به شما پاسخ می دهند

البته امکان خرید وسایل مهدکودک با مبلغی کم‌تر از این مقدار هم وجود دارد، اما ممکن است نتوانید با هزینه‎ای کم تمام موارد موجود در چک لیست خرید وسایل مهدکودک خود را تهیه کنید.

در صورتی که بودجه کافی در اختیار دارید، بهتر است در زمان تهیه چک لیست خرید مهدکودک خود وسایلی را بخرید که کیفیت بالایی دارند. در این صورت ممکن است هزینه‌های شما اندکی افزایش پیدا کند، در عوض هزینه‌های اضافی مانند هزینه تعمیرات وسایل بی‌کیفیت به شما تحمیل نخواهد شد.

اگر سرمایه کافی برای خرید وسایل مورد نیاز خود ندارید، به هیچ وجه به سراغ خرید وسایل دست دوم نروید. در عوض می‌توانید وسایل مورد نظر موجود در چک لیست خرید مهدکودک خود را با کیفیت بالا و قیمت مناسب از عمده فروشی‌ها تهیه کنید.

رده سنی کودکان

رده سنی مهدکودک

قبل از تاسیس مهدکودک حتما در مورد نوع خدماتی که قرار است ارائه دهید و رده سنی کودکانی که می‌خواهید در مهد خود ثبت نام کنید، تصمیم بگیرید. نوع خدماتی که به کودکان سنین مختلف ارائه می‌شود، متفاوت است.

همچنین کودکان در رده‌های سنی مختلف به وسایل بازی متفاوتی هم نیاز دارند. در ادامه چک لیست خرید وسایل مهدکودک را برای کودکان در رده‌های سنی مختلف شرح داده‌ایم.

کودکان زیر 2 سال

بعضی از مهدکودک‌ها خدمات نگه‌داری نوزدان را هم ارائه می‌دهند. در نتیجه چک لیست خرید مهدکودک این مراکز باید دارای وسایل مناسب برای مراقبت و نگه‌داری از این کودکان هم باشد. در چنین مهدکودک‌هایی باید فضایی جداگانه برای نگه‌داری نوزادان تعبیه شود. بعضی از گزینه‌های مربوط به چک لیست خرید مهدکودک برای کودکان زیر 2 سال را می‌توانید در زیر مشاهده کنید.

 • تعدادی تخت برای نگه‌داری کودکان شیرخواره
 • اسباب بازی‎های متنوعی که کودکان بتوانند بدون صدمه دیدن از آنها استفاده کنند
 • کف پوش‌های مناسب برای کودکانی که روی چهار دست و پا حرکت می‌کنند.

کودکان 2 تا 5 سال

کودکان این رده سنی به فعالیت‌ بیش‌تری نیاز دارند، در نتیجه در مهدکودک باید فضای بیش‌تری را هم به این قشر از کودکان اختصاص دهید. در چک لیست خرید مهدکودک خود باید وسایل بازی متنوع و امنی را قرار دهید که بتوانند نیازهای این کودکان پر انرژی را برطرف کنند.

همچنین از آن‌جایی که مهدکودک یک فضای آموزشی است، باید وسایل مناسب برای کودکان را هم در نظر بگیرید. چک لیست خرید محصولات مهدکودک کودکان 2 تا 5 سال را در زیر آورده‌ایم.

 • وسایل بازی مانند تاب، سرسره و الاکلنگ
 • میز و صندلی‌ با رنگ‎های متنوع
 • وسایل مناسب برای نقاشی و انجام کارهای هنری، برای مثال تهیه سازهای کودک برای آموزش موسیقی به کودکان
 • خرید وسایل ایمنی مانند ضربه گیر برای انواع وسایل بازی که ممکن است برای کودکان خطرناک باشد.

فروشندگان محدود

با توجه به محلی که در آن زندگی می‌کنید، منابع خرید متفاوتی در دسترس شما قرار دارد. اگر قصد دارید در شهرستان محل زندگی خود یک مهد کودک تاسیس کنید، ممکن است نتوانید تمام موارد موجود در چک لیست خرید مهدکودک خود را به دلیل منابع محدود در همان محل زندگی خود پیدا کنید.

در نتیجه برای کامل کردن چک لیست خرید وسایل مهدکودک خود به منابع بیش‌تری نیاز پیدا خواهید کرد. برای حل این مشکل راه‌هایی وجود دارد و لازم نیست از خیر هیچ کدام از وسایل چک لیست خرید مهدکودک خود بگذرید.

خرید اینترنتی

امروزه برای دسترسی به فروشندگان وسایل بازی نیازی نیست به صورت مستقیم به مراکز فروش این وسایل مراجعه کنید.

این کار نه تنها هزینه زیادی را به خریداران تحمیل می‌کند، بلکه ممکن است زمان زیادی طول بکشد تا خریدار بتواند فروشنده مورد نظر خود را از شهرهای مختلف پیدا کند.

خوشبختانه در حال حاضر می‌توانید به جای خرید حضوری، به صورت اینترنتی و بدون صرف زمان و هزینه زیاد تمام وسایل موجود در چک لیست خرید مهدکودک خود را با تنوع زیاد در سایت‌های فروش اینترنتی پیدا کنید.

در این سایت‌ها می‌توانید تصاویر مربوط به وسایل بازی مورد نظر خود را مشاهده کنید و در صورت تمایل آن وسیله را سفارش دهید. فرآیند خرید اینترنتی بسیار آسان است و در صورت نیار هم می‌توانید با مشاوران سایت‌های فروش در مورد نوع وسیله بازی که می‌خواهید بخرید، مشورت کنید.

بنابراین با استفاده از خرید اینترنتی می‌توانید تمام موارد لیست خرید مهدکودک خود را به راحتی و از میان گزینه‌های متعدد سفارش دهید و در طی زمان کوتاهی آن وسایل را تحویل بگیرید. همچنین امکان خرید به صورت عمده هم از طریق سایت‌های فروش اینترنتی وجود دارد.

زمانی که لیست خرید وسایل مهدکودک خود را تهیه می‌کنید باید ابتدا اولویت‌های خودتان را مشخص کنید.

چه وسایلی را بیش‌تر نیاز دارید؟ تهیه چه وسایلی ضروری‌تر از بقیه هستند؟ با دسته بندی وسایل مهدکودک می‌توانید اولویت‌های خود را تعیین کنید و با دقت بیش‌تری چک لیست خرید مهدکودک خود را تهیه کنید. در ادامه بخش بندی مناسبی برای تهیه وسایل مهدکودک ارائه داده‌ایم.

وسایل ضروری در چک لیست خرید مهدکودک

کف پوش و دیوارپوش

ضروری‌ترین موارد در چک لیست خرید وسایل مهدکودک، کف پوش و دیوارپوش‌ها هستند.

قبل از هر چیز باید رنگ و طرح کف پوش و دیوارپوش‌ها را مشخص کنید، سپس با توجه به این دو مورد می‌توانید وسایلی را که با رنگ و طرح فضای مهدکودک شما مناسب هستند تهیه کنید.

میز و صندلی کودک

همانطور که ذکر شد، برای ارائه خدمات آموزشی مهدکودک باید فضایی مناسب برای کودکان ایجاد کرد.

تهیه میز و صندلی مناسب برای کودکان یکی از موارد ضروری در چک لیست خرید مهدکودک محسوب می‌شود.

کودکان در مهدکودک برای کارهای مختلفی مانند نقاشی، خمیر بازی و حتی غذا خورد از میز و صندلی استفاده می‌کنند، پس سعی کنید میز و صندلی انتخاب کنید که هم با کیفیت باشد و هم رنگ و طرح آن با روحیه کودکان سازگاری داشته باشد.

تاب، سرسره و الاکلنگ

این وسایل بازی بین کودکان بسیار محبوب هستند و وجود آن در مهدکودک به نوعی ضروری محسوب می‌شود. این وسایل بازی را می‌توانید به صورت جداگانه و یا به صورت عمده ار مراکز فروش اینترنتی هم خریداری کنید.

اگر تاب و سرسره را در لیست خرید وسایل مهدکودک خود قرار داده‌اید، بهتر است به فکر تهیه وسایل پلی اتیلن باشید. این وسایل هم مقاومت بیش‌تری نسبت به شرایط مختلف آب و هوایی دارند و هم امنیت کودکان هنگام بازی با این وسایل حفظ می‌شود.

وسایل آموزشی

وسایل آموزشی برای کودکان در رده‌های سنی متفاوت مهم هستند. شما باید وسایل آموزشی را در چک لیست خرید مهدکودک خود قرار دهید که با روش‌های خلاقانه مسائل مورد نظر را به کودکان آموزش دهند.

برخی از این وسایل مانند پازل‌های مختلف، جورچین و کتاب‌های داستان هستند. همچنین بازی‌های فکری وجود دارند که از طریق آن‌ها می‎توانید مهارت‌های مختلفی را به کودکان آموزش دهید.

از وسایل بازی هم می‌توانید برای اهداف آموزشی استفاده کنید، برای مثال با استفاده از تونل‌ و استخر توپ می‌توانید بازی‌های گروهی طراحی کنید و به کودکان انواع ارتباطات اجتماعی را آموزش دهید.

سایر وسایل چک لیست خرید وسایل مهدکودک

بعد از خرید وسایل ضروری و اولویت‌ها می‎توانید به سراغ تهیه سایر موارد موجود در چک لیست خرید وسایل مهدکودک خود بروید. وسایل بازی و تجهیزات مختلفی در این دسته قرار می‌گیرند که برخی از آن‌ها را در چک لیست خرید وسایل مهدکودک زیر آورده‌ایم.

 • سه چرخه، در صورتی که فضای گسترده‌ای برای بازی کودکان دارید می‌توانید این مورد را تهیه کنید
 • ماشین پایی یا پدالی، این ماشین‌های اسباب بازی برای مهدکودک‌هایی که فضایی را به عنوان شهر ترافیک تعیین کرده‌اند مناسب هستند
 • استخر توپ و شن، این بازی‌ها برای بچه‌ها بسیارمحبوب هستند و می‌توانید این دو را هم در چک لیست خرید مهدکودک خود جا دهید
 • کلبه یا چادر بازی
 • وسایل صخره نوردی، این وسیله به دلیل این‌که فضای زیادی را اشغال نمی‌کند و فعالیت‌ بدنی کودکان را هم افزایش می‌دهد، می‌تواند انتخاب مناسبی باشد
 • خانه مشاغل، اگر این مورد را در چک لیست خرید وسایل مهدکودک خود قرار داده‌اید می‌توانید نحوه کار مشاغل مختلف را با استفاده از ابزارهای مربوط به آن مشاغل، به کودکان آموزش دهید
 • آشپزخانه کودک، این مورد هم از وسایل محبوب بین کودکان است. بچه‌ها می‌توانند از طریق انجام بازی‌های نقش آفرینی مسائل زیادی را یاد بگیرند.

وسایل بازی برای کودکان زیر 3 سال

با توجه به مواردی که ذکر شد، می‌دانیم که لازم است برای تهیه چک لیست خرید وسایل مهدکودک به مواردی زیادی از جمله مساحت فضای مهدکودک، سرمایه‌ای که برای خرید وسایل در اختیار داریم، رده سنی کودکانی که قرار است در مهدکودک به آن‌ها خدمات ارائه دهیم و البته مراکز فروش مختلف توجه داشته باشیم.

ممکن است تهیه چک لیست خرید مهدکودک کار پیچیده‌ای به نظر بیاید، اما شما می‌توانید در چند مرحله ساده و همچنین با تعیین اولویت‌های اصلی به راحتی یک لیست وسایل مناسب برای مهدکودک خود تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *