معرفی محصولات

وسایل شهربازی

وسایل شهربازی

وسایل شهربازی

شهربازی ­ها همیشه جزو مفرح ترین و جذابترین مراکز بازی برای کودکان بوده اند. این مراکز در وسعت­ های گوناگون و مدل­ های مختلف همیشه از المان ­های مهم شهرهای دنیا بوده اند. برای مثال بعید است اسم شهر لندن را بشنوید و چرخ و فلک معروف LONDON EYE را به یاد نیاورید و یا امکان ندارد که تا به حال نام دیزنی لند به گوشتان نخورده باشد.

شهربازی ­ها امروزه بخشی از بار توریستی شهرها و کشورهای جهان را به دوش می کشند. در ایران اما با وجود چند شهربازی معدود، این اتفاق حاصل نشده است چرا که بسیاری از وسایل شهربازی­ های فعلی قدیمی بوده و یا دسترسی مناسبی برای رفت و آمد مخاطبین به شهربازی­ ها به دلیل حضور در خارج شهر وجود ندارد.

به همین دلیل این اتفاق فرصتی برای رشد شهربازی­ های سرپوشیده کوچک ایجاد کرده است؛ یکی از اولین استقبال کنندگان از این سبک شهربازی­ ها، پاساژ­ها و مراکز تجاری هستند. چرا که با رشد و موفقیت شهربازی، تمامی طبقات مجتمع رشد کرده و تعداد بازدید کنندگان افزایش خواهد داشت.

قرار دادن وسایل شهربازی الکترونیکی و ویدیو گیم­ ها در کنار تعدادی بازی­های حرکتی می تواند سبب موفقیت این سرمایه گذاری زود بازده شود. علاوه بر این این روز­ها می توان بسیاری از وسایل شهربازی سرپوشیده را در هتل­ ها، رستوران­ ها و… نیز دید.

همانطور که می دانید وسایل شهربازی بطور عمده به دو دسته اصلی سرپوشیده و روباز تقسیم می شوند.

وسایل شهربازی

شهربازی روباز:

شهربازی­ های مدرن در دوران پس از جنگ جهانی برای التیام زخم­های روحی همه ملتهای درگیر جنگ ساخته شدند. نخستین شهربازی سرپوشیده جهان در سال 1983 در ایلی نویز شیکاگو آغاز به کار کرد، البته این شهربازی دارای یک چرخ و فلک روباز نیز بود تا نمادی برای شکوه یک شهربازی باشد.

پس از این شهربازی­ های دیگری در نیویورک افتتاح شدند، از معایب این مراکز بازی استفاده از وسایل بازی و سازه ­های چوبی بود که سبب آتش سوزی و از بین رفتن سرمایه افراد می شد؛ از این رو تا سال 1950 بسیاری از این شهربازی­ های قدیمی تعطیل و یا نابود شدند.

اولین شهربازی مدرن با بررسی کارشناسان و متخصصان با جایگزینی روشهای قدیمی در سال 1955 در کالیفرنیا تحت عنوان دیزنی لند برای احیای این صنعت ساخته شد. این شهربازی ترکیبی از شهربازی سرپوشیده و روباز بود که توانست به اولین الگوی مدرن در صنعت شهربازی باشد.

وسایل شهربازی روباز عمدتا سازه­ های بزرگتر، نیازمند به اتصال و نصب در زمین و البته نسبتا گران هستند. با توجه به حساسیت­های این محصولات، سرویس روزانه، ماهانه و… از الزامات این دستگاه ­هاست و طبیعتا برای تعمیرات و راه اندازی نیاز به اپراتور متخصص دارند.

بخش زیادی از تجهیزات شهربازی روباز را دستگاه­های مکانیکی مانند قطار یا ترن هوایی، چرخ و فلک، آکروجت و تاب جوانان تشکیل می دهند و در کنار این­ ها سرسره ­های بادی و یا بازی­ های امتیازی نیز قرار دارند.

با توجه به سطح سرمایه گذاری و استهلاک بالا امروزه بسیاری از افراد سرمایه گذاری در پروژه ­های شهربازی سرپوشیده را ترجیح می دهند.

شهربازی سرپوشیده:

زمانی که شهربازی­ های روباز توانایی استقبال و میزبانی از مخاطبینشان در تمامی فصل­های سال را نداشتند، شهربازی­ های سرپوشیده راه اندازی شدند. البته اولین شهربازی ­های سرپوشیده را باید کارناوال­ های فصلی و سیار پیش از جنگ جهانی دانست که با برپا کردن خیمه­ های بزرگ، فضایی برای تفریح خانواده ­ها را بصورت موقت در شهر­های مختلف ایجاد می کردند.

عمده وسایل شهربازی های سرپوشیده از نوع جایزه دار ( تیکتی یا امتیازی) هستند. بازیکن بر اساس میزان صعود یا امتیاز به دست آورده در این بازی ها تیکت هایی را به عنوان جایزه دریافت می کند و یا امتیازی در کارت بازی او ذخیره می شود. با ورود ویدئو گیم یا آرکید­ها بسیاری از شهربازی ها و مراکز تجاری فضای بزرگی را برای انجام این بازی ها اختصاص دادند. تا پیش از آن بازی هایی مانند پین بال و یا ژوک باکس از اولین بازی­های مراکز تجاری یا حتی رستوران ها بودند.

پس از جنگ جهانی دوم با ورود این محصولات به ژاپن، شرکت های ژاپنی با الگو گیری از سبک این بازی ها و تلفیق آن با کامپیوتر­های ساده، اولین ویدیو گیم ها را پدید آوردند.  شرکت سگا نیز از اولین پیشگامان این صنعت به شمار می رود و با طراحی بازی هایی با گرافیک متفاوت باعث رشد بیشتر صنعت بازی و تفریحات شد.

با ورود این محصولات به کشور های مختلف بسیاری از اصناف برای جذب مخاطبین بیشتر سعی در استفاده از این وسایل شهربازی در گوشه ای از فروشگاه خود داشتند.

امروزه با گسترش مجتمع­های تجاری و برای افزایش بازدید این مراکز از شهربازی سرپوشیده، فود کورت و سینما به عنوان عامل جذب کننده مخاطب استفاده می شود. اولین مرکز تجاری دارای فضای تفریحی در سال 1970 به نام مرکز تجاری شش پرچم راه اندازی شد که فضایی برای بازی های آرکید داشت.

با گسترش تکنولوژی و توسعه برنامه نویسی، بازی های شهربازی ها نیز از لحاظ گرافیک، کیفیت ساخت و سناریو رشد کرده و در مدل های متنوع عرضه شدند.

تاسیس یک شهربازی سرپوشیده، با توجه به نیاز به سرمایه گذاری کمتر و بازدهی سریعتر یکی از جذابترین کسب و کار ها به حساب می آید. از سوی دیگر شهربازی های سرپوشیده می توانند در تمامی طول سال قابل استفاده باشند و با معرفی محصولات جدید در زمان های مختلف مخاطبین بیشتری جذب کنند.

در هر صورت تجهیز یک شهربازی، روباز و یا سرپوشیده، براساس بودجه سرمایه گذار و فضای در اختیار، نیازمند دریافت مشاوره از افراد با تجربه و ماهر در این صنعت است. شرکت بازی سازان با تجهیز بیش از ده هزار فضای بازی کودک از جمله شهربازی های سرپوشیده، روباز و خانه های کودک می تواند به عنوان یک مشاور به راه اندازی، رشد و توسعه سریع یک مرکز بازی کمک کند.

این مجموعه با داشتن مجموعه ای عظیم از وسایل شهربازی و وسایل بازی کودکان بهترین انتخاب را در اختیار سرمایه گذار قرار می دهد. طراحی سه بعدی پیش از اجرا، مشاوره رایگان در جهت راه اندازی و آنالیز کسب و کار شما بخشی از خدمات بازی سازان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *