معرفی محصولات

مبلمان شهری

مبلمان شهری

مبلمان شهری

اغلب با شنیدن واژه «مبلمان» به یاد کالا‌های چوبی یا فلزی لوکس و گران‌قیمت می‌افتیم. اما وقتی این واژه با کلمه «شهری» ترکیب می‌شود و عبارت «مبلمان شهری» را می‌سازد، طیفی بسیار گسترده از محصولات و نمادها را در لوای چتر خود جای می‌دهد. پس عجیب نیست که یک سطل زباله و یا یک ایستگاه اتوبوس هم بخشی از محصولات پرشمار مرتبط با مبلمان شهری را تشکیل دهد.
کارشناسان ما در «بازی‌سازان» در زمان ارائه مشاوره به مخاطبان و معرفی محصولات متنوع مجموعه، با این پرسش به کرات مواجه می‌شوند: مبلمان شهری چیست؟ در پاسخ باید گفت مبلمان شهری اساساً به معنای تمام وسایلی است که در فضای باز با آنها مواجه می‌شوید؛ در فضا‌های عمومی، خیابان‌ها، پارک‌ها، مراکز خرید، ساختمان‌های مسکونی، و غیره. وسایل و اشیایی مانند نیمکت‌های پارک و سطل زباله. آنها معمولاً در جای خود ثابت می‌شوند و هدف خاصی دارند. برای مثال، از آنها به منظور نشستن یا جمع‌آوری زباله استفاده می‌شود.
گه‌گاه از اصطلاح «مبلمان خیابانی» به جای «مبلمان شهری» نیز استفاده می‌شود. این وسایل به افراد اجازه می‌دهد تا از تجربه راحت‌تر و مطلوبتری در فضای باز لذت ببرند. آنها می‌توانند به طور قابل توجهی کیفیت زندگی را برای ساکنان یک شهر، شهرک، ویلا و… بهبود بخشند. برای درک بهتر این نکته، پارکی را تصور کنید که جایی برای نشستن ندارد. و متأسفانه همه ما قطعاً زباله‌هایی را دیده‌ایم که در اطراف ریخته شده است چون احتمالاً مکان یا وسیله مناسبی برای جمع‌آوری آنها در نظر گرفته نشده است.
اما مبلمان شهری تنها به نیمکت و سطل زباله محدود نمی‌شود. مبلمان شهری می‌تواند به طیف وسیعی از اقلام، از جمله قفسه‌های دوچرخه، ایستگاه‌های اتوبوس، ستون‌ها، گلدان‌ها، صندلی‌ها، میزهای پیک‌نیک، فواره‌های آب، چراغ‌های خیابانی، چترهای آفتابی و… اشاره داشته باشد. این فهرست حتی می‌تواند گسترده‌تر هم باشد. همه چیزهایی که ممکن است در روز به آنها توجه زیادی نداشته باشیم، اما به فضا‌های عمومی ما راحتی و شخصیت می‌بخشند، می‌توانند زیرشاخه‌های مبلمان شهری را تشکیل دهند.
البته می‌توان برای طبقه‌بندی محصولات زیرشاخه‌های مبلمان شهری از راهکار جالبی نیز استفاده کرد. تقسیم مبلمان شهری بر اساس عملکرد می‌تواند مفید باشد و در عین حال ذهن مخاطب را با تمرکز بیشتری همراه کند. برای مثال، می‌توانیم از عملکرد و یا کارکردهایی نظیر استراحت، روشنایی، دفع زباله، سرپناه و غیره برای تقسیم‌بندی مبلمان شهری استفاده کنیم. در زیر به مهمترین کارکردها و محصولات مرتبط با آنها می‌پردازیم.

روشنایی:

چراغ‌های روشنایی شهری و چراغ‌های تزئینی شهری را می‌توان بخشی از مبلمان شهری قلمداد کرد. کارکرد اصلی «روشنایی شهری،» نور دادن به فضای باز در شب است. چراغ‌های خیابانی همچنین می‌توانند حس امنیت بیشتری را برای عابران پیاده ایجاد کنند و در کنار آن، مناطق خاصی را در یک فضا برجسته کنند. برای مثال، مسیری که با ستون‌های نورانی پوشیده شده است، می‌تواند راهی روشن و ایمن برای یک عابر پیاده یا دوچرخه‌سوار در شب فراهم کند.

جمع‌آوری زباله:

وسایل مرتبط با این کارکرد، انواع سطل زباله را شامل می‌شود. در یک نگاه کلی، سطل‌های زباله به دو دسته «مکانیزه بزرگ» و «کوچک» تقسیم می‌شوند. این سطل‌ها معمولاً در کنار هر نیمکت یا در فواصل کوتاه در خیابان‌ها نصب می‌شوند. جنس بدنه سطل‌های بزرگ اغلب فلزی یا پلاستیکی است. اما جنس بدنه سطل‌های کوچک همانند نیمکت‌ها بسیار متنوع است. سطل‌های زباله همچنین می‌توانند نوسانی یا ثابت، با یا بدون درب، برای جداسازی مواد بازیافتی، برای زباله های حیوانات و… باشند. هنگام انتخاب سطل، ایده خوبی است که نیازهای فضا را در نظر بگیرید: چند نفر از آن استفاده می‌کنند؟ آیا نزدیک به منطقه پیک‌نیک قرار دارد و دسترسی به آن آسان است؟ زباله‌ها چگونه و هر چند وقت یکبار جمع‌آوری می‌شوند؟

استراحت:

در این دسته می‌توانیم انواع نیمکت‌ها، صندلی‌ها، میزهای پیک‌نیک، و… را طبقه‌بندی کنیم. جنس نیمکت‌های پارکی که بسیار پرطرفدار و محبوب هستند، معمولاً فایبرگلاس، چوب، چوب پلاست، فلز و بتن است.

تزئینی:

آبنما‌ها، حوض‌های پارک‌ها، گلدان‌ها و فلاور باکس‌ها را می‌توان در این طبقه قرار داد. جنس گلدان‌ها و فلاور باکس‌ها متنوع است و بتن، فلز، چوب پلاست، فایبرگلاس یا ترکیبی از همه این موارد را شامل می‌شود. باید به این نکته توجه داشت که بسیاری از این محصولات و حتی وسایلی که در بالا به آنها اشاره شد، قابلیت نصب و استفاده در ویلا‌ها را نیز دارا می‌باشند. پس آنها را می‌توان برای ویلا‌ها نیز جذاب و راهگشا ارزیابی کرد.

پناهگاه و آسایش:

عناصر پناهگاه می توانند شامل ایستگاه‌های حمل و نقل عمومی، قطب‌های دوچرخه‌سواری و چترهای آفتابی باشند. آنها اغلب در کنار سایر عناصر نصب می‌شوند. برای مثال، یک ایستگاه اتوبوس ممکن است به یک نیمکت مجهز شود و یا یک چتر آفتابی ممکن است به میز پیک‌نیک متصل باشد. استندهای باربیکیو، استندهای آبخوری و آلاچیق‌های پارکی و ویلایی را نیز می‌توان در این زیرشاخه طبقه‌بندی کرد.
نمادها:
در این زیرشاخه می‌توان المان‌های شهری نظیر نمادهایی که در مرکز میدان‌های مهم قرار می‌گیرند و یا مجسمه‌هایی که زبان گویای فرهنگ یک شهر و ملت هستند را طبقه‌بندی کرد. در بسیاری از موارد حتی از عناصر تشکیل‌دهنده مبلمان شهری نظیر آبنما‌ها، نیمکتها و سطل‌های زباله برای برجسته‌سازی بافت فرهنگی یک شهر استفاده می‌شود. این بدان معناست که مدیران می‌کوشند مبلمان شهری را طوری طراحی کنند که معرف عناصر فرهنگی شهر، منطقه و یا کشورشان باشد و در صورت لزوم، اطلاعاتی ارزشمند را در اختیار گردشگران قرار دهد.

بازی و تفریح:

این وسایل به خصوص در زمین‌های بازی کودکان قابل استفاده است که مجموعه بازی‌سازان طیف گسترده‌ای از آنها را همانند تاب، سرسره، الا‌کلنگ و… عرضه می‌کند و ما در سایر بخش‌های سایت به طور مفصل و مبسوط به معرفی آنها پرداخته‌ایم.

دستورالعمل‌های مسیر:

این زیرشاخه از مبلمان شهری شامل علائم و دستورالعمل‌ها می‌شود. علائم راهنمایی و رانندگی، علائم محدودیت، علائم اطلاعاتی، نقشه‌ها و…

سخن پایانی
مبلمان شهری طیف وسیعی را در بر می‌گیرد و این مطلب مختصر به هیچ وجه تمامی گزینه‌های ممکن را پوشش نمی‌دهد. برای نمونه، دکه‌های روزنامه‌فروشی، فنس‌ها، باکس‌های تلفن شهری، کیوسک‌های عرضه‌کننده مواد خوراکی و… را نیز می‌توان بخشی از مبلمان شهری قلمداد کرد. هر پروژه منحصر به فرد است و ویژگی‌های مختص به خودش را دارد، اما موضوعی که ما به آن اشراف داریم این است که هر قطعه مبلمان شهری که با دقت طراحی شده و با مواد بادوام و با‌کیفیت تولید شده باشد، می‌تواند شخصیت، راحتی و سبکی عالی به فضای مد نظر شما اضافه کند.
برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مبلمان شهری می‌توانید با کارشناسان مجموعه بازی‌سازان در تماس باشید تا اطلاعات مد نظرتان را در کوتاه‌ترین بازه زمانی ممکن دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *