مقالات بازی سازان

ساخت تاب کودک در منزل با سریع ترین روش!

ساخت تاب کودک در منزل

ساخت تاب کودک در منزل با سریع ترین روش!

اگر حتی فکر رفتن به پارک نوعی وحشت نهفته را در شما ایجاد می کند چون باید روی یک صندلی نم دار و مرطوب بنشینید و همزمان به فریاد جیغ‌مانند ۴۰ کودک گوش دهید که به مادرانشان می گویند«مامان منو ببین»، پس باید دست به کار شوید تا از این اتفاق جلوگیری کنید و ساخت تاب کودک در منزل را امتحان کنید. مثلاً یک پارک کوچک در حیاط پشتی خانه تان درست کنید و درحالیکه بازی فرزندتان را تماشا می کنید، بنشینید و چای بنوشید.

شکی وجود ندارد که بچه ها عاشق پارک هستند و صرف روزانه یک تا دو ساعت برای بردن آنها به پارک، زمان بسیار معقولی است. البته بردن کودکان به پارک دردسرهای خودش را دارد به خصوص اگر سرتان کمی شلوغ است و یا اگر حوصله سر و صدای همزمان ده ها کودک را ندارید.

پس بیایید در خانه تاب و سرسره کودک درست کنیم.

ساخت تاب کودک در منزل اتفاقی جذاب و کاربردی است و مهمتر از همه کودک شما را برای مدت زمان زیادی در یک جا نگه می دارد. البته این یک شوخی بود چون بعید است کودکان مدتی طولانی را فقط به انجام یک کار اختصاص دهند!

آنچه که نیاز دارید:

پارچه

 حدود ۲ متر پارچه پرده ای یا پارچه کتانی زبر و محکم بخرید. این پارچه باید در برابر تکان های زیاد مقاومت داشته باشد.

چوب

 حدود یک متر چوب سبک وزن که در لایه پشتی پارچه قرار می گیرد و در نهایت آن را اندکی محکم تر می کند.

طناب

 شما به حدود ۵ متر طناب نیاز دارید و مقدار آن به این بستگی دارد که بخواهید تاب را چقدر آویزان کنید. می توان برای مثال از طناب قیطونی سفید ۶ میلی متری استفاده کرد که قدرت تحمل ۶۵۰ کیلوگرم را دارد. پس احتمالا در زمان مقتضی از اغلب کودکان نوپا محافظت خواهد کرد.

چوب پرچ شده

 چوب بلوط پرچ شده ای با ضخامت ۱۹ میلی متر و به طول یک متر و ۶۰ سانتی متر کاملا مناسب خواهد بود.

دو عدد کارابین استیل

اطمینان حاصل کنید کارابینی را می خرید که می تواند وزن کودک شما و اندکی بیشتر از آن را تحمل کند. آستانه تحمل این تاب بیشتر از ۲۰۰ کیلوگرم است.

دو عدد قلاب استیل

برای آویزان کردن تاب از سقف به این قلاب ها نیاز دارید و باید این کار را تا سرحد امکان با دقت کافی انجام دهید. دیدن صحنه پرواز فرزندتان بر فراز حیاط پشتی خانه بر روی تابی که اجزای آن درست کار نمی کند، سرگرم کننده نیست.

دو گره فشرده ضخیم برای اطمینان از اینکه طناب در جای خود قرار گرفته است.

ساخت تاب کودک در منزل با سریع ترین روش!

ساخت تاب کودک در منزل با سریع ترین روش!

شما همچنین به موارد زیر نیاز دارید(و باید بدانید چگونه از آنها استفاده کنید):

  • یک چرخ خیاطی
  • یک مته
  • یک اره دایره ای

بیایید ساخت تاب کودک در منزل را شروع کنیم!

چوب را ببرید.

۱-دو تکه چوب به ابعاد ۲۸ در ۵/۳۰ سانتی متر ببرید. این چوب ها قسمت تکیه گاه تاب را تشکیل می دهند.

حالا دو تکه چوب دیگر به ابعاد ۵/۳۰ در ۵/۹۱ سانتی متر(۱۲×۳۶ اینچ) ببرید. این چوب ها صندلی تاب را تشکیل می دهند یعنی قسمت نشیمن گاه کودک را به شکل U از این بغل تا بغل دیگر پوشش می دهد.

باز هم دو تکه چوب دیگر به ابعاد ۲۸ در ۵/۱۶ سانتی متر(۱۱×۵/۶ اینچ) ببرید. این چوب بخش جلویی تاب را تشکیل می دهد و از بین پاهای کودک بالا می آید.

ساخت تاب کودک در منزل با سریع ترین روش!

ساخت تاب کودک در منزل با سریع ترین روش!

برای هر بخش صندلی یک تکه چوب و همه را به یک اندازه ببرید. اگر چوب های زیادی ندارید می توانید تنها یک تکه چوب به ابعاد  ۵/۳۰ در ۵/۹۱ سانتی متر برای صندلی ببرید. این کار باعث قدرت و استحکام و راحتی بیشتر تاب می شود. شما مجبور نیستید برای قسمت تکیه گاه و جلوی تاب چوب بگذارید اما این کار باعث می شود تاب ظاهر بهتری داشته باشد.

چوب را به تکیه گاه و پارچه قسمت جلویی تاب متصل کنید. بخش نشیمن گاه بزرگتر را فعلاً کنار بگذارید.

حالا شما باید دو تکه پارچه – دو طرف راسته ی پارچه- را بر روی یکدیگر قرار داده و سپس چوب را روی آنها بگذارید. بنابراین حالا به طور کلی، پارچه، پارچه و چوب داریم که بر روی هم قرار گرفته اند.

۲- طرف راست سه لبه از چهار لبه ی هر دو تکه پارچه را بدوزید. در این صورت یک لبه باز است و می توانید آن را به طرف رو برگردانید.

گوشه ها را مرتب کنید طوری که وقتی آنها را به داخل بر می گردانید کمتر برجستگی داشته باشد.

ساخت تاب کودک در منزل با سریع ترین روش!

ساخت تاب کودک در منزل با سریع ترین روش!

۳-این تکه پارچه ها را به سمت بیرون برگردانید. حالا در عمل شما قسمت راسته را به داخل برگردانده اید.

در هر صورت، چوب را به داخل پارچه بپیچید، از یک مداد برای فشار دادن گوشه های پارچه استفاده کنید و گوشه ها را بیرون بیاورید و درزهای صاف را اتو کنید. نباید لبه ی باز را بدوزید.

ساخت تاب کودک در منزل با سریع ترین روش!

ساخت تاب کودک در منزل با سریع ترین روش!

۴-یک لایه از بخش نشیمن گاه تاب را برداشته و صاف روی زمین قرار دهید. هر گوشه از این تکه را با یک سنجاق اندازه و علامت بزنید.

بخش پشتی را متصل کنید طوری که مستقیما بالای نقطه میانی قرار بگیرد. همین کار را با بخش جلویی سمت دیگر انجام دهید.

سپس تکه دیگر پارچه را به بالاترین نقطه کل این مجموعه (مجموعه تاب) متصل کنید و سپس چوب را به بالاترین نقطه مجموعه وصل کنید. بنابراین دو قسمت کوچکتر داخل مجموعه قرار گرفته و مخفی می شوند. این تاب کاملا به شکل یک مجموعه است.

۵- اطراف سه لبه را بدوزید(دو لبه ی بلند و یک لبه ی کوتاه)، قسمت داخلی را به بیرون برگردانده و قسمت راسته را به داخل برگردانید و کل تاب را اتو کنید.

با برگرداندن لبه های دوخته نشده به داخل و وصل کردن و اندکی اتو کشیدن بر روی آنها، لبه چهارم را نیز بدوزید.

بله، حالا یک صندلی دارید!

۶- حالا چوب پرچ شده را به چهار قسمت ۴۰ سانتی متری ببرید. اجازه ندهید که فرزندتان این کار را انجام دهد.

علاوه بر این در انتهای هر چوب و با فاصله حدود ۴ سانتی متری از انتهای چوب، با دریل سوراخ ایجاد کنید. این چوب باید به اندازه ای ضخامت داشته باشد تا طناب بتواند از میان آن عبور کند. یک مته ۸/۳ این کار را انجام خواهد داد.

لبه های صندلی را بالای چوب بپیچید و آن را در جای خود متصل کنید.

وقتی که این اتصالات در جای خود قرار گرفت، چوب را درآورید. حالا می توانید آن را بدوزید. برای این کار باید از سوزن مخصوص استفاده کنید زیرا شما باید چهار لایه پارچه ضخیم و دو لایه پارچه شل را با آن بدوزید. یک سوزن قالب زنی برای این کار مناسب خواهد بود.

۷- وقتی که این کیسه ها را برای چوب دوختید، دوباره طناب را از داخل چوب رد کنید.

به ترتیب سوراخ هایی را بر روی چوب ایجاد کنید تا بتوانید طناب را از بین آنها عبور دهید.

۸-دو تکه طناب ببرید. اندازه هر تکه طناب باید دو برابر مقداری باشد که می خواهید تاب را از قلاب آویزان کنید. طناب را از وسط تا کرده و آن را از بین کارابین ها عبور دهید. بهتر است یک گره فشرده ضخیم اطراف تکه تا شده زده شود تا بهتر در جای خودش قرار بگیرد.

ساخت تاب کودک در منزل با سریع ترین روش!

ساخت تاب کودک در منزل با سریع ترین روش!

یک گره دریایی بزنید تا مطمئن شوید طناب در جای خودش قرار گرفته است. بعضی از افراد گره را به چسب آغشته می کنند تا مطمئن شوند هرگز باز نخواهد شد. این ایده به نظر بسیار خوب و کارآمد است.

۹-حالا تاب را از پیچ های شکاف آویزان کنید. کارتان عالی است، اما نه برای خودتان! یعنی شما احتمالا نباید خودتان سوار تاب شوید! قلاب و طناب شما را نگه می دارد اما پارچه تحمل وزن شما را ندارد.

۱۰-از قرار دادن فرزندتان بر روی تابی که خودتان ساخته اید، آسوده خاطر باشید. ساخت این تاب حتی به شما کمک می کند به مهارت های خودتان بیشتر اطمینان کنید.

برای اطلاع از قیمت وسایل خانه بازی و لیست وسایل شهربازی با بازی سازان همراه باشید.

2 دیدگاه در “ساخت تاب کودک در منزل با سریع ترین روش!

  1. پیشنهاد من خرید تاب کودک تنزیب هست هم قیمتش ارزونه هم راحت سر هم میشه!

    1. با سلام و احترام
      مرسی از اینکه نظرتان را با ما به اشتراک گذاشتید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.