مقالات بازی سازان

معرفی بهترین بازی ها برای خلاقیت کودکان

بهترین بازی برای خلاقیت کودکان

از آنجا که گروه سنی زیر 10 سال در سن کنجکاوی هستند و علاقه زیادی به بازی دارند، می‌توانید با کمک بهترین بازی های آموزشی برای کودکان به تقویت خلاقیت آن‌ها کمک کنید. بازی برای کودکان 3تا6 سال به رشد ذهنی، تقویت قدرت مغز، توانایی فکر کردن و تصمیم‌گیری کمک زیادی می‌کند. اما بهترین بازی ها برای خلاقیت کودکان کدامند؟ چطور می‌توان در خانه به تقویت قدرت ابتکار و نوآوری کودک خود کمک کنید؟ با ما همراه باشید تا شما را با بازی هایی برای افزایش خلاقیت کودکان آشنا کنیم. برای آشنایی با بازی های مناسب برای کودکان اتیسم اینجا کلیک کنید.

 

بازی خلاقانه در خانه با ایده رد پا

کودکان باید با دنیای اطراف خود آشنا شوند و هر چقدر میزان اطلاعات آن‌ها بیشتر باشد، قوه ابتکار و خلاقیت نیز در آن‌ها بهتر تقویت می‌شود. به همین دلیل باید به دنبال بازی‌هایی باشید که دریچه‌ای را به سمت ذهن کودک باز کند.

ایده «رد پا» یکی از بهترین بازی ها برای خلاقیت کودکان است که در آن باید تصاویری از پای حیوانات را پیدا کنید. سپس از کودک بخواهید رد پای حیوان را روی کاغذ بکشند و به شما بگویند که رد پای هر حیوان به چه چیزی شباهت دارد. برای اینکه قدرت تشخیص کودک تقویت شود، بهتر است فیلم‌های ویدئویی از راه رفتن و دویدن حیوان را برای او نشان دهید و سپس از او بخواهید رد پاها را به دقت بررسی کند. همچنین می‌توانید این بازی را هم برعکس انجام دهید و با نشان دادن رد پا، از کودک بخواهید نام حیوان را حدس بزند.

بازی های خلاقانه برای کودکان

 

بازی های خلاقانه برای کودکان پیش دبستانی با پرسش‌

کودکان به سوال پرسیدن و پاسخ دادن به سوالات دیگران علاقمند هستند و شما می‌توانید از این فرصت برای رشد خلاقیت و تفکر آن‌ها استفاده کنید. البته باید پرسش‌های برای رشد اطلاعات و دانش کودک را طرح‌ریزی کنید تا کنجکاوی و میل کودک را برای یادگیری بیشتر برانگیزد.

برای انجام ایده بازی «سوالات»، یک علامت سوال را روی یک مقوای ضخیم بکشید و سپس آن را برش بزنید. حالا علامت سوال را وارونه کنید تا حالت قلاب پیدا کند. سوالات خود را روی کارت‌های رنگارنگ‌ به صورت درشت بنویسید و آن‌ها را از کودک بپرسید. وقتی پاسخ‌های او به سوالات درست است، آن‌ها را به قلاب (علامت سوال) آویزان کنید.

برای تقویت خلاقیت کودکان بهترین است سوالات خود را دسته‌بندی کنید و به مواردی بپردازید که کودک به آن علاقمند هستند. از جمله سوالات موبایلی، سوال در مورد حیوانات و … که کودک قادر به پاسخگویی باشد. برای آشنایی با بازی‌های مهارتی برای کودکان به مجله بازی سازان سر بزنید.

معرفی بهترین بازی ها برای خلاقیت کودکان

 

ایده بازی هنرمند و مربی

یکی از بازی های آموزشی برای کودکان دبستانی به تقویت استدلال خلاق در این گروه سنی کمک می‌کند، ایده بازی هنرمند و مربی است. یک شی (مثل خانه) را انتخاب کنید و بعد آن را روی یک کارت رنگی بنویسید.

سپس یکی از کودکان را به عنوان هنرمند انتخاب کنید تا نقاشی کند. کودک دیگری را هم به عنوان مربی انتخاب کنید و کارت رنگی را به او نشان دهید. کودک مربی باید کلمه نوشته شده روی کارت را با ویژگی‌های آن توصیف کند. برای مثال پنجره، دودکش، در، دیوار و …..

کودک هنرمند نباید نوشته روی کارت را مشاهده کند و یا سوال بپرسد و باید براساس توصیفات کودک مربی، حدس بزند و نقاشی بکشد. حالا وقتی او برنده است که نقاشی همان نوشته روی کارت باشد. حتی می‌توانید بابت خلاقیت او در نقاشی، جایزه هم در نظر بگیرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خرید وسایل خانه بازی و وسایل شهربازی اینجا کلیک کنید.

 

معرفی بهترین بازی ها برای خلاقیت کودکان

بازی برای خلاقیت کودکان با ایده کوچه تصمیم

کودکان وارت مشکلاتی خواهند بود که نسل‌های قبل آن‌ها، پشت سر گذاشته‌اند. از سوی دیگر چالش‌های جدیدی در آینده در مقابل آن‌ها قرار می‌گیرد. بنابراین باید با در نظر گرفتن این موضوع، راهبردهایی را برای مقابله با مشکلات به کودک یاد دهید. بهترین بازی ها برای خلاقیت کودکان می‌توانند این قدرت را در آن‌ها پرورش دهند.

یکی از این بازی‌ها «ایده کوچه تصمیم» است که برای تقویت قدرت استدلال و کاوش در مسائل کودکان تاثیر زیادی دارد. البته این ایده را باید به صورت گروهی انجام دهید. به این صورت که 3 نفر از آن‌ها را از بحث خارج کنید و در بین کودکان باقیمانده یک موضوع را برای بحث گروهی انتخاب کنید. سپس آن‌ها را به دو گروه تقسیم کنید که یکی از آن‌ها مخالفان و گروه دیگر موافقان یک نظر است.

در مرحله بعد کودکان را به فضای باز ببرید و گروه موافقان و مخالفات را به صورت دو ردیف در مقابل هم قرار دهید تا با یکدیگر در رابطه با موضوع مورد بحث صحبت کنند. 3 کودکی که در این بحث شرکت نداشته‌اند، باید از وسط دو گروه به آرامی عبور کنند و به بحث آن‌ها گوش دهند.

وقتی 3 کودک از بین دو گروه کودکان عبور کردند، باید از آن‌ها بپرسید چه چیزی شنیده‌اند؟ در واقع شنیده‌های آن‌ها ترکیبی از دیدگاه‌ها و نظریات دو گروه کودکان مخالف و موافق است. با این کار دیدگاه شخصی کودکان تقویت می‌شود و در قدرت تصمیم‌گیری و قضاوت کردن آن‌ها تاثیر می‌گذارید.

 

 

معرفی بهترین بازی ها برای خلاقیت کودکان

بازی خلاقانه با کلمات

اگر می‌خواهید هوش زبانی کودک خود تقویت کنید، ایده بازی کلمات را به شما پیشنهاد می‌دهیم. زبان انعطاف‌پذیری، سیال و در حال تکامل است و کودکان برای برقراری ارتباط با دیگران در همه زمینه‌ها به آن نیاز دارند. بازی با کلمات باعث تقویت دایره لغات کودک می‌شود و می‌تواند با هوش زبانی آگاهانه به شکل بهتری با دیگران ارتباط برقرار کند.

بازی با کلمات به عنوان یکی از بازی های خلاقانه برای کودکان پیش دبستانی کاربرد دارد. در این بازی باید نام چند فرد را انتخاب کنید و روی کارت، صفحات متعدد را بنویسید.

سپس از بچه‌ها بخواهید صفت‌ها را با اسم‌ها تطبیق دهند و چیزهایی را انتخاب کنند که با شخصیت افراد مورد نظر نزدیک است. برای اینکه قدرت خلاقیت ذهنی کودک را تقویت کنید، باید از او در مورد دلیل انتخاب یک صفت خاص سوال کنید. به هر حال نگاه کودک به آدم‌ها با آنچه ما از بیرون آن‌ها مشاهده می‌کنیم، متفاوت است.

 

معرفی بهترین بازی ها برای خلاقیت کودکان

 

بازی خلاقانه برای کودکان 3تا6 سال با ساخت سرزمین عجایب

همیشه قرار نیست با خرید بلیط شهربازی کودک را به جاهایی ببرید که فقط سرگرم می‌شود. گاهی لازم است خودتان دست به کار شوید و کودک را به یک پیاده‌روی ساده در پاک ببرید تا به شیوه جدیدتری به دنیای اطراف نگاه کنید. وقتی کودک را در زمان گرمای ظهر به بیرون می‌برید، ممکن است کمی عجیب باشد، اما با سوال پرسیدن و پاسخ دادن به مواردی مثل دلیل گرمای هوا، کوتاه شدن سایه‌ها، پنهان شدن پرندگان در زیر درختان و … می‌توانید اطلاعات مفیدی را به کودک بدهید.

کودکان فقط در مواقع خاصی برای یادگیری آمادگی دارند و فضای باز، سرگرمی و پارک از جمله علاقمندی‌های آن‌هاست. پس از این فرصت استفاده کنید و اطلاعات مفیدی را در مورد دنیای اطراف به کودک بدهید.

 

 

معرفی بهترین بازی ها برای خلاقیت کودکان

 

ایده آشپزی برای کودکان

وسایل آشپزی از جمله اسباب بازی هایی برای افزایش خلاقیت کودکان هستند که می‌توانید با آن‌ها یک بازی طراحی کنید. اگرچه کودکان به آشپزی در آشپزخانه و با وسایل خانه علاقه زیادی دارند، اما چون کوچک هستند و کار با اجاق گاز، آب جوش و غذای داغ برایشان خطرناک است، فقط باید از اسباب بازی استفاده کنید.

شما می‌توانید مواد بی‌ضرر مثل آرد، شکر، نمک، آب و کمی رنگ غذا را به کودک بدهید تا در ظرف خود ترکیب کند و او را تشویق کنید که سوپ درست کرده است. سپس از کودک بپرسید برای پذیرایی با این سوپ چه کسانی را دعوت می‌کند؟ همراهی با کودک برای آشپزی کردن می‌تواند قدرت ذهنی او برای تهیه غذاهای جدید را تقویت کند.

 

 

معرفی بهترین بازی ها برای خلاقیت کودکان

در پایان

بازی ها برای خلاقیت کودکان تاثیر زیادی دارند و به دلیل اینکه کودک حس کنجکاوی و علاقه زیادی به بازی دارد، همزمان با سرگرم شدن می‌توانید اطلاعات و دانش او را در مورد دنیای اطراف بالا ببرید. برای انتخاب بازی خلاقانه در خانه باید به علاقه کودک خود نیز توجه داشته باشید. برای مثال اگر عاشق صحبت کردن است، بازی کلمات، اگر عاشق آشپزی است، بازی با اسباب بازی و آشپزی می‌تواند برای او مناسب باشد. در این بین شما میتوانید با انتخاب بازی هایی مثل لگو، علاوه بر بالابردن خلاقیت کودکان، بر افزایش تمرکز کودک دلبندتان توجه داشته باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.