مقالات بازی سازان

هوش مالی کودکان چیست؟

هوش مالی کودکان چیست ؟
هوش مالی کودکان موضوع مهمی است که باید در بحث تربیت و رشد کودکان و نوجوانان به ‌طور ویژه مورد توجه قرار گیرد. این مفهوم به توانایی کودکان در مدیریت پول و منابع مالی اشاره دارد. مهارت‌های مالی که باید در دوران کودکی و نوجوانی آموخته شوند، تأثیر مهمی در زندگی آینده آنها دارند. با توجه به اهمیت این موضوع، در این مقاله به بررسی هوش مالی کودکان و نحوه تقویت آن در آموزش و پرورش کودکان می‌پردازیم.   هوش مالی کودکان چیست ؟

تعریف هوش مالی کودکان

هوش مالی کودکان به ‌معنای توانایی کودکان در مدیریت و اداره پول جیبی خودشان است. این مفهوم شامل آموزه‌ها، مهارت‌ها و دانش مالی است که کودکان برای مدیریت پول جیبی، بودجه بندی آن و تصمیم‌ گیری‌های مالی می‌آموزند. آموزش هوش مالی در کودکان می‌تواند از سنین کم شروع شود و به آن‌ها کمک کند که در آینده بتوانند پول و درامد خود را مدیریت کنند و تصمیمات مالی بهتری بگیرند. هوش مالی یک مهارت آموختنی و اکتسابی است، ولی IQ کودک هم می‌تواند در سرعت یادگیری آن کمک کننده باشد.

چرا تقویت هوش مالی کودکان مهم است؟

تقویت هوش مالی بچه ها به ‌عنوان یک مهارت مهم فردی و مالی در زندگی آنها بسیار مهم است. زیرا تقویت هوش مالی در کودکان به آن‌ها یاد می‌دهد که چگونه پول خود را مدیریت کنند، مخارج خود را کنترل کرده و برنامه ‌ریزی مالی صحیحی داشته ‌باشند. علاوه بر این:
  • تعلیم هوش مالی به کودکان به آن‌ها مفهوم مسئولیت پول را یاد می‌دهد. آن‌ها باید تصمیم‌های مالی بگیرند و انتخاب‌های مسئولانه انجام دهند.
  • تقویت هوش مالی کودکان به آن‌ها مهارت‌های مالی مورد نیاز برای جلوگیری از بدهی‌های آتی را می‌آموزد. این مهارت می‌تواند به آن‌ها کمک کند که در آینده از مشکلات مالی دوری کنند.
  • آموزش هوش مالی در کودکان به آن‌ها اجازه می‌دهد که عادات مالی سالمی را در طول زندگی خود ایجاد کنند. عادت‌هایی مانند صرفه ‌جویی، سرمایه ‌گذاری، برنامه‌ ریزی برای آینده و کمک به دیگران.
  • کسب دانش و مهارت‌های مالی می‌تواند اعتماد به نفس کودکان را افزایش دهد.
  • تقویت هوش مالی کودکان نقش مهمی در داشتن آینده مالی موفق و زندگی بهتر آنها دارد و می‌تواند به آن‌ها در مواجهه شدن با چالش‌های مالی در آینده کمک کند.
  هوش مالی کودکان چیست ؟هوش مالی کودکان چیست ؟

بهترین سن برای تقویت هوش مالی کودکان

بهترین زمان برای شروع آموزش‌های مالی و تقویت هوش مالی در کودکان بین 3 تا 7 سالگی است. بهتر است در این سن با آموزش مهارت‌هایی مانند توانایی شمردن پول یا آشنایی اولیه با مفهوم مبادله و خرید، کودک خود را با پول آشنا کنید. در سنین ۷ تا ۱۱ سالگی که مهارت‌های شمردن و ریاضی کودک رشد پیدا می‌کند، بهتر است به سراغ آشنایی با مفاهیم درآمد و هزینه، آشنایی با مفهوم بدهی و طلب و مدیریت پول جیبی بروید. برای آشنایی با بازی مناسب برای کودکان 3 تا 6 سال این مطلب را مطالعه کنید. در سنین بین 11 تا 15 سالگی با یادگیری مفهوم پس ‌انداز، بانک و حساب بانکی، خرید کردن و آموزش‌های اولیه درباره سرمایه گذاری انتظار می‌رود که کودک مفهوم ارزش پول و مسئولیت پذیری در مقابل پول را به ‌خوبی درک کرده باشد. از 15 سالگی به ‌بعد می‌توانید برای استقلال مالی فرزند خود برنامه‌هایی داشته‌ باشید و توانایی برنامه ریزی مالی برای آینده را در او تقویت کنید. در این سن استقلال و آزادی برای فرزند ما اهمیت بالایی خواهد داشت. برای اینکه با انواع سرگرمی و  بازی در خانه برای کودکان ۱۰ ساله آشنا شوید این مقاله را هم نیز مطالعه بفرمایید.  

آیا هوش مالی کودکان وراثتی است؟

هوش مالی بچه ها به ‌عنوان یک مهارت اکتسابی در نظر گرفته ‌می‌شود. به این معنا که کودکان با گذراندن آموزش‌های لازم در خانواده، مدرسه و دوره‌های مخصوص، تجربیات، مهارت‌ها و دانش مالی را دریافت می‌کنند. با این حال، نمی‌توان نقش عوامل وراثتی را هم نادیده گرفت. برخی مشاهدات نشان می‌دهند که رفتارها و تمایلات مالی در برخی افراد ممکن است زمینه وراثتی داشته ‌باشد. به ‌عنوان مثال، پدران یا مادرانی که توانایی مدیریت مالی خوبی دارند، بیشتر احتمال دارد که کودکانی با هوش مالی بالا داشته ‌باشند. ولی به ‌طور کلی، هوش مالی کودکان به میزان بسیار زیادی به تربیت، آموزش و تجربیات آنها در دوران کودکی بستگی دارد. از این رو آموزش هوش مالی بچه ها می‌تواند نقش مهمی در توسعه و تقویت هوش مالی آنها داشته ‌باشد. هوش مالی کودکان چیست ؟

راهکارهای تقویت هوش مالی در بچه ها

برای تربیت هوش مالی بچه ها، می‌توان از روش‌های آموزشی متنوعی مانند بازی‌های آموزشی، بحث‌های خانوادگی در مورد پول، سرمایه گذاری و پس ‌انداز و ایجاد یک حساب بانکی برای کودکان بهره گرفت. این روش‌ها کمک می‌کنند تا کودکان درک بهتری از ارزش پول و مفهوم‌های مالی کسب کنند. اگر می‌خواهید هوش مالی فرزند خود را با ساده‌ترین روش‌ها تقویت کنید، پیشنهاد می‌کنیم:
  • مفاهیم پایه مالی را به آنها آموزش دهید
سعی کنید از سنین پیش ‌دبستانی، به کودکان مفاهیم پایه مالی مثل ارزش پول، صرفه‌ جویی، هزینه و درآمد را آموزش دهید. برای این کار از آموزش‌های ساده، کتاب‌های مربوط به کودکان در زمینه آموزش‌های مالی، بازی‌ها و… کمک بگیرید. تشویق کودکان به پس ‌انداز از پولی که دریافت می‌کنند، می‌تواند مفهوم صرفه‌ جویی را در آن‌ها تدریجاً تقویت کند. ایجاد یک حساب پس ‌انداز کودکانه هم می‌تواند آن‌ها را به پس ‌انداز بیشتر ترغیب کند.
  • آنها را در تصمیم ‌گیری‌های مالی خانواده مشارکت دهید
کودکان را در تصمیم ‌گیری‌های مالی خانواده مشارکت دهید تا احساس مسئولیت مالی پیدا کنند و از نزدیک ببینند که تصمیمات مالی چگونه اتخاذ می‌شوند. با کودکان درباره بودجه ‌ریزی مالی صحبت کنید. کودکان باهوش مالی بالا می‌توانند در برنامه ‌ریزی و هزینه پول به شما کمک کنند. کودکان را در زمان خرید با خودتان همراه کنید تا قیمت‌ها را مقایسه کرده و حتی در انتخاب به شما کمک کنند.
  • به آنها کمک کنید تا درآمد کسب کنند
به کودکان خود اجازه دهید که در فعالیت‌های درآمدزای کوچک شرکت کنند. فعالیت‌هایی مانند تعمیرات وسایل خانه یا حتی فروشندگی در محله. این تجربه مفهوم درآمد و هزینه را برای آن‌ها ملموس‌تر می‌کند. به‌ علاوه اینکه می‌توانند ارزش پول را بهتر درک کنند.
  • از فرزندتان بخواهید هزینههای خود را یادداشت کند
یکی دیگر از راهکارهایی که می‌تواند به فرزند شما کمک کند که هوش مالی قوی‌تری داشته ‌باشد، یادداشت کردن هزینه‌هایی است که از محل پول جیبی خود انجام می‌دهد. این کار برای یادگیری مهارت مدیریت پول هم مهم است.   هوش مالی کودکان چیست ؟  

جمع ‌بندی

در این مطلب دانستیم که هوش مالی کودکان چیست و چه اهمیتی دارد. همچنین با راهکارهایی که می‌توانند به تقویت و رشد آن در کودکان کمک کنند هم آشنا شدیم. اگر درباره هوش مالی کودکان سؤالی دارید که در این مطلب به آن پاسخ داده نشده است، در بخش دیدگاه‌های همین مطلب برای ما بنویسید. همچنین اگر تجربه موفق و جالبی درباره تقویت هوش مالی در کودکان دارید، خوشحالی می‌شویم که با ما و سایر مخاطبان در میان بگذارید.     شرکت بازی سازان صفر تا صد راه اندازی خانه بازی و خرید تجهیزات خانه کودک را برای شما فراهم میکند و نه تنها در این مسیر بلکه در آموزش پرسنل و پشتیبانی تجهیزات در همراه شما خواهد بود . برای دیدن نمونه کار های مجموعه بازی سازان میتوانید به صفحه نمونه کارها رجوع کنید .  

بازی سازان 

تجهیز خانه کودک و شهربازی در سراسر کشور 

فواید بازی فکری و اهمیت آن در زندگی فردی و اجتماعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.