مقالات بازی سازان

مبلمان شهری و تجهیزات پارکی | روش بسیار عالی برای زیباسازی شهرها

مبلمان شهری و تجهیزات پارکی

این مطلب قصد دارد تا در پیرامون حوزه تجهیزات پارکی و مبلمان شهری نکاتی را برای شما شرح دهد، ما را همراهی بفرمایید تا با این نوع محصولات آشنا شوید.

مبلمان شهری و تجهیزات پارکی

شاید تاکنون اصطلاح مبلمان شهری بارها به گوشتان خورده باشد. از این اصطلاح به طور معمول در صنعت شهرسازی و در حوزه توسعه شهری استفاده می‌شود. اما منظور اصلی از مبلمان شهری و تجهیزات پارکی چیست؟ هر یک از شهرهای کشور باید برای رفاه شهروندان به فکر زیباسازی شهر و نصب تجهیزات کاربردی باشد. در واقع با استفاده از همین ابزار و المان‌های تفریحی است که یک شهر زیبا می‌شود. علاوه بر این موضوع، وجود مبلمان شهری و تجهیزات پارکی باعث می‌شود که علاوه بر افزایش امکانات و زیبایی، شاهد افزایش گردشگران داخلی و خارجی در یک شهر باشیم.

تعریفی از مبلمان شهری و تجهیزات پارکی

در زمینه شهرسازی، تلاش بسیار زیادی صورت می‌گیرد که با در نظر داشتن موقعیت شهر مربوطه، زیباسازی شهر شکل بگیرد. مسئولان شهرهای مختلف برای اینکه سطح امکانات شهر را بالا ببرند از تجهیزات مختلفی مثل وسایل ورزشی پارک، نیمکت‌های متعدد، ایستگاه اتوبوس و سایر موارد از این دست استفاده می‌کنند. همین موارد می‌تواند باعث رفاه مردم در شهر شود. مبلمان شهری و تجهیزات پارکی تنها به این موارد ختم نمی‌شوند. اسباب و تجهیزات بسیار زیادی وجود دارد که در لیست مبلمان شهری قرار دارد.

یکی از نکات بسیار مهم برای شهرهای مختلف روشنایی شهر است. استفاده از تجهیزات نورپردازی و روشنایی مناسب، بدون تردید سبب می‌شود که شهر زیباتر شده و مردم با احساس بهتری پا به خیابان‌‎ها بگذارند. مبحث مبلمان شهری بسیار گسترده و وسیع است که انواع بسیار زیادی هم دارد. اگر بخواهیم به صورت خلاصه این موضوع را بیان کنیم باید بگوییم که مبلمان شهری و تجهیزات پارکی عبارتند از کلیه ابزار و وسایل مورد نیاز برای هر یک از شهرها که به وسیله شهرداری شهر مربوطه برای تجهیز مکان‌های عمومی و نیز برای آسایش مردم مورد استفاده قرار گرفته و نصب می‌شوند.

تاب و سرسره پارکی پلی اتیلن

حالا با خود فکر کنید که چه مواردی می‌توانند در لیست مبلمان شهری قرار بگیرند. از یک نیمکت کوچک گرفته تا صندلی‌های مختلف یا تجهیزات روشنایی پارک و سطل‌های زباله کاربردی، همه و همه در بین تجهیزات پارکی و مبلمان شهری قرار دارند. شهرهای تهران، شیراز، مشهد، کرج و دیگر شهرهای بزرگ کشورمان به بهترین شکل در این زمینه عمل کرده‌اند و از مبلمان شهری بسیار خوبی برخوردار هستند. برای اینکه با انواع مبلمان شهری و تجهیزات پارکی آشنا شوید، ادامه مطلب را مرور کنید.

اگر قصد دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تجهیزات پارکی و یا مبلمان شهری را دارید،مشاورین ما 24 ساعته بصورت رایگان پاسخگوی شما خواهند بود!

021-44288050

 همین حالا تماس بگیرید!

اهمیت ویژه مبلمان شهری برای شهروندان

شاید این سوال ذهن شما را درگیر کرده باشد که مبلمان شهری و تجهیزات پارکی شامل چه مواردی می‌شوند. کلیه وسایل نصب شده در شهر که برای استفاده عموم است، در لیست مبلمان شهری قرار دارند. در ابتدای مطلب هم گفتیم هدف اصلی استفاده از مبلمان شهری زیبا ساختن شهر، بالا بردن کیفیت زندگی مردم و جذب توریست است.

استفاده از تجهیزات پارکی بی‌کیفیت و یا حذف کردن این وسایل در شهر، به نوعی بی احترامی به خواسته‌های مردم است. در ضمن ممکن است که با این کار سیستم نظام شهری هم با مشکلاتی همراه شود. نوع مبلمان شهری و همچنین استفاده صحیح از آن نشان‌دهنده فرهنگ مردم شهر است. در واقع هر اندازه که نگهداری مردم از این تجهیزات بهتر باشد، شهر مربوطه بیشتر مورد توجه قرار خواهد گرفت.

نیمکت بتنی پارک

شهری مانند تهران که به عنوان پایتخت کشور شناخته می‌شود، شاید بیشترین مبلمان شهری و تجهیزات پارکی را دارا باشد. همین دلیل هم باعث شده که این شهر توریست‌پذیر باشد. شهر تهران با توجه به این تجهیزات شهری، پارک‌های مختلف، میدان‌های بزرگ و زیبا، تزئینات خیابانی و مرکز شهر به یک استان بسیار مجهز و شیک تبدیل شده است. اگر شما هم به یک شهر با امکانات خوب سفر کنید، پس از پایان سفر برای دوستان و آشنایان خود از زیبایی‌های فضای شهر، امکانات تفریحی، زیبایی، پاکیزگی و مبلمان شهری تعریف خواهید کرد. همین موضوع نشان‌دهنده اهمیت بسیار زیاد مبلمان شهری است. اما آیا شهرداری‌های شهرهای مختلف توانسته‌اند نیاز شهروندان خود را برآورده کنند یا خیر؟

برآورده کردن انتظارات مردم

یکی از موارد بسیار مهم برای مردم هر شهری، زیبا بودن فضای کلی محل زندگی آن‌ها است. مبلمان شهری و وسایل ورزشی پارکی در این مسأله تاثیر بسیار زیادی دارند. شهرداری‌ شهرهای گوناگون کشور می‌توانند با کمی تلاش در جهت برآورده کردن خواسته‌های مردم عمل کنند. برای مثال اگر درون فضای شهر سطل زباله‌های پارکی متعددی قرار بگیرد، سطح زیبایی و پاکیزگی شهر تا حد قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد.

مواردی چون پارک‌های مجهز برای پیک نیک شهروندان نیز حائز اهمیت است. از آنجایی که یکی از معدود تفریحات مردم رفتن به پارک‌ها است، پس مسئولین شهرهای کشور باید با طراحی و رسیدگی به پارک‌های شهر، باعث رضایت شهروندان خود شوند. یکی دیگر از نکات بسیار مهم در این مسأله، ایستگاه‌های اتوبوس هستند. با نصب اتاقک‌های کوچک به عنوان ایستگاه اتوبوس، مردم می‌توانند در زمان بارندگی و سرما در این اتاقک منتظر اتوبوس باشند.

آلاچیق پارکی پلاستیکی

طراحی مبلمان شهری و تجهیزات پارکی

دقت داشته باشید که در طراحی مبلمان شهری زیاده‌روی نکنید، چون این عمل نتیجه عکس نشان خواهد داد. برای مثال فرض کنید در یک شهر قدم می‌زنید و هر 10 قدم با مواردی چون نیمکت، گلدان تزئینی، سطل زباله و موارد مشابه دیگر مواجه می‌شوید. در واقع این کار باعث می‌شود که محیط شهر بسیار شلوغ و مصنوعی بوده و به دل نشیند. فردی که در زمینه طراحی مبلمان شهری و تجهیزات پارکی فعالیت دارد باید یک تعادل خوب را بین تجهیزات شهری برقرار کند. در این صورت کلیه امکانات تفریحی مورد نیاز در اختیار شهروندان قرار خواهد گرفت و زیبایی‌های شهر هم دچار مشکل نمی‌شوند. در ضمن این تعادل باید در بحث هزینه‌ها هم اعمال شود تا مسئولین بتوانند برای خرید مبلمان شهری هزینه منطقی و درستی را متقبل شوند.

مبلمان شهری و تجهیزات پارکی باید از 3 خصوصیت برخوردار باشند. اول از همه اینکه این تجهیزات باید کاربرد داشته باشند. دوم هویت‌مند بوده و در آخر از نظر بصری نیز زیبایی‌های لازم را داشته باشند. برخورداری از این 3 ویژگی، مستلزم آن است که به غیر از توجه به جنبه کاربردی و عملکردی این تجهیزات، به فرم، رنگ و هماهنگی آن‌ها با محیط شهر نیز دقت شود. همین نکته‌های کوچک است که در زیبا بودن شهر و رضایت مردم تاثیر دارند.

در بخشی از این مقاله عنوان کردیم که استفاده از تجهیزات پارکی و مبلمان شهری به فرهنگ شهر مربوطه بستگی دارد. با توجه به این موضوع در طراحی وسایلی مانند میز، صندلی، آبنماهای بزرگ و کوچک، المان‌های شهری، پارک، تجهیزات روشنایی و سایر موارد از این دست، به ظرفیت ، بافت، هویت و ساکنان شهر دقت بسیار زیادی می‌شود.

انواع مبلمان شهری

مبلمان و تجهیزات پارکی به دو بخش مبلمان تزئینی و مبلمان ضروری تقسیم می‌شوند. نوع کاربرد این دو دسته تفاوت‌های بسیار زیادی با یکدیگر دارد. مبلمان شهری به المان‌های ضروری یک شهر گفته می‌شود که وجود آن‌ها الزامی است و در صورت نبود شهروندان با مشکلاتی رو به رو می‌شوند. برای مثال آبخوری، ایستگاه اتوبوس، سطل زباله سرویس بهداشتی و موارد مشابه ضروری در لیست مبلمان ضروری جای دارند. تقریبا تمامی شهرهای کشور از این المان‌ها برخوردار هستند.

دقت داشته باشید که این قسمت‌بندی مبلمان شهری و تقسیم انواع آن به دو بخش تزئینی و ضروری، به شکل کلی است و ممکن است اشکال مختلف دیگری را هم شامل شود. به عنوان مثال می‌توان قسمت‌بندی انواع تجهیزات پارکی و مبلمان شهری را با توجه به مکان‌های نصب این المان‌ها قرار داد. اما مبلمان تزئینی چه مواردی را شامل می‌شود؟

حتما تاکنون به یکی از شهرها‌ی مشهد، شیراز، تهران و… سفر کرده‌اید. این شهرها از مبلمان تزئینی بسیار زیادی برخوردار هستند. همین موضوع باعث تعدد توریست در این شهرها شده است. المان‌هایی چون آبنما، میدان‌های بزرگ، گلکاری، دریاچه‌های مصنوعی و سایر موارد از این دست در لیست مبلمان مصنوعی قرار دارند. در ادامه این مطلب تصمیم داریم چندین نمونه از مبلمان شهری را به شما عزیزان معرفی کنیم.

چند نمونه از مبلمان شهری و تجهیزات پارکی

امروزه فضای شهرها از مبلمان شهری و تجهیزات پارکی با کاربردهای خاص پر شده است. این تجهیزات عبارتند از:

 • نرده‌ها، حفاظ‌ها و راه‌بندها
 • تابلوهای ترافیکی مختلف و پارکومتر
 • علائم گوناگون اطلاعاتی مانند تابلوهای تبلیغاتی، راهنمای ساعت و مسیر، بلیبرد و …
 • سرویس بهداشتی، اتاقک شهری از جمله دکه‌ها
 • مخزن‌های شهری و سطل‌های زباله
 • صندوق شهری مثل صندوق پست
 • گلدان‌های آهنی و بتنی، تندیس، آبنما و المان‌های شهری
 • پایانه‌های شهری، ایستگاه اتوبوس
 • مبلمان شهری برای کودکان از جمله پارک‌ها
 • نیمکت‌ها، آلاچیق‌ها و آبخوری‌های پارکی
 • وسایل نورپردازی و روشنایی

وسایل روشنایی شهری

افزایش نیاز به زیباسازی شهرهای کشور

همانطور که در بخشی از این مطلب هم عنوان کردیم، از مبلمان شهری و تجهیزات پارکی به غیر از اهدافی مانند افزایش امکانات و جذب توریست، برای زیباسازی شهر هم استفاده می‌شود. المان‌های یک شهر می‌تواند با توجه به فرهنگ و تاریخ آن طراحی و بنا شود. فرض کنید در شهری زندگی می‌کنید که پر از گلدان‌های زیبا، فواره‌های آب بلند، پارک‌های مجهز، بیلبوردهای شیک و سایر موارد از این دست است. مطمئنا زمانی که در شهر قدم می‌زنید، از محیط اطراف خود لذت خواهید برد.

زیباسازی شهر که با استفاده از مبلمان تزئینی شکل می‌گیرد، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند. تمامی شهرهای مشهور دنیا با استفاده از همین مبلمان شهری و تجهیزات پارکی است که امروز پر از توریست شده‌اند. شهرداری‌های کشور ما هم باید به این موضوع اهمیت بسیار زیادی دهند. مطمئنا مبلمان شهری تاثیر بسیار زیادی در زیباسازی یک شهر دارد. بسیاری از شهرهای کشور توجه خاصی به این موضوع ندارند. اما بهتر است که شهرداری‌ها این موضوع را جدی بگیرند. مطمئنا با زیباسازی شهرها به وسیله مبلمان و تجهیزات پارکی، اولین افرادی که سود خواهند کرد شهرداری‌ها و شهروندان هستند.

تجهیزات پارکی کودک

اگر بخواهیم در این خصوص یک مثال بزنیم، شهر آمستردام نمونه بارز یک شهر فوق‌العاده زیبا در جهان است. این شهر با مبلمان تزئینی فوق‌العاده و گلکاری‌های جذاب، در حال حاضر به عنوان یکی از زیباترین شهرهای دنیا شناخته می‌شود و به بهشت گل جهان معروف است. شهرداری شهر آمستردام در کلیه پارک‌ها، نمایشگاه‌های گوناگون گل و محیط شهر، از مبلمان شهری مدرن مانند نیمکت و صندلی‌های کلاسیک پارکی استفاده کرده است. تلفیق این گلکاری‌ها با مبلمان شهری سبب شده تا چیزی جز زیبایی به ذهن نرسد.

توضیحاتی در مورد مبلمان شهری مدرن

یکی از موارد پرکاربرد امروزی در شهرهای مختلف جهان، مبلمان شهری و تجهیزات پارکی مدرن است. این نوع مبلمان شهری طرفداران بسیاری در دنیا دارد. یکی از نکات جالب در خصوص مبلمان شهری مدرن این است که برخی از تجهیزات پارکی مدرن یک پیام ویژه را به شهروندان می‌رساند. هدف اصلی از این پیام‌ها، فرهنگ‌سازی است. زیرا تاثیر این نوع از المان‌ها بسیار بیشتر از توضیحات و صدا می‌باشد.

برای مثال طراحی آبخوری‌های یک شهر می‌تواند به شکلی باشد که به شهروندان پیام صرفه‌جویی در مصرف آب را برساند. علاوه بر فرهنگ‌سازی، محیطی جالب در شهر به وجود خواهد آمد. اما مبلمان شهری به این شکل نیست که حتما باید دارای یک پیام فرهنگی باشد. دقت داشته باشید که نکاتی مانند زیباسازی و همچنین جذابیت بصری اولین هدف از نصب مبلمان شهری است. مسئولین شهرداری‌های کشور توجه داشته باشند که به سادگی می‌توانند برای زیباسازی شهر خود اقدام کنند. مثلا استفاده از نیمکت‌های زیبا، گلدون‌های تزئینی بزرگ و بتنی، طراحی‌های گرافیکی جالب در برخی از نقاط شهر، می‌تواند سبک مبلمان شهری شما را مدرن کند.

مبلمان شهری در اروپا

بسیاری از هموطنان ما علاقه بسیار زیادی به زندگی در شهرهای مختلف اروپا دارند. اما علت اصلی این موضوع چیست و این علاقه از کجا می‌آید؟ موردی که علاوه بر امکانات شهرهای اروپایی باعث می‌شود برخی از ایرانیان به فکر زندگی در اروپا باشند، طراحی فوق‌العاده زیبای این شهرها است. از رنگ‌بندی مبلمان شهری و تجهیزات پارکی گرفته تا شخصیت شهری مردم دارند؛ سبب شده که این شهرها متقاضیان بسیار زیادی برای زندگی داشته باشند. بسیاری از شهرهای دنیا به شکلی خوب طراحی شده‌اند که با یک نگاه کوتاه به عکسشان، می‌توان آن شهر را تشخیص داد؛ یکی از این شهر پراگ می‌باشد.

المان‌هایی که به عنوان مبلمان شهری در برخی از معتبرترین شهرهای قاره سبز استفاده شده، جزو موارد توریستی به حساب می‌آیند. به عنوان مثال شهر لندن با طراحی بسیار زیبا به سبک سلطنتی، سالانه میزبان توریست های بسیاری‌ست.

مسئولین شهرداری‌های کشورمان هم می‌توانند با زیباسازی شهرها به سبک شهرهای اروپایی، حتی آرامش را در محیط شهر برقرار کنند. همانطور که می‌دانید اروپایی‌ها اکثرا آدم‌های پرانرژی و شاد هستند. همچنین شهرهایی اروپایی نیز از یک آرامش خاص برخوردار بوده و آمار جنایات در سطح این شهرها، بسیار پایین بوده و به هیچ عنوان با دیگر شهرها قابل مقایسه نیست.البته کلیه این موارد مرتبط با مبلمان شهری نیستند اما تردید نداشته باشید که مبلمان شهری و تجهیزات پارکی تاثیر بسیار زیادی بر رفتار مردم و آرامش شهرها دارد.

نیمکت فلزی پارکی

فروش مبلمان شهری و تجهیزات پارکی

استفاده از تجهیزات پارکی یکی از بهترین راه‌ها برای ارتقاء سطح زندگی شهروندان است. فراهم کردن تجهیزات پارکی برای کودکان نیز اهمیت بسیار زیادی در اداره یک شهر دارد. یک تولیدکننده وسایل بازی پلی اتیلن امروزه می‌تواند سود بسیار زیادی بدست بیاورد، به شرط آن که مسئولین شهرها برای خرید وسایل پلی اتیلن بازی اقدام کنند. شما می‌توانید مبلمان شهری و همچنین تجهیزات پارکی را به سادگی از این تولیدکنندگان تهیه کنید.

امروزه مبلمان شهری در بسیاری از کشور های جهان از اهمیت بسیاری برخوردار است. زیرا استفاده از این تجهیزات در حفظ و بالابردن میزان ورود توریست تاثیر بسیار زیادی دارد. در کشور ما نیز شهرهای پر رفت‌و‌آمد نظیر تهران، مشهد و… که در صنعت گردشگری فعالیت بسیار زیادی دارند، به موضوع مبلمان شهری توجه بسیار زیادی دارند.

**جمع بندی **

در این مطلب شما را با اهمیت مبلمان شهری و تجهیزات پارکی برای شهرها آشنا کردیم و توضیحاتی را در این خصوص ارائه دادیم. بهتر است که با ورود به سایت‌های فروشگاهی این تجهیزات را خریداری کنید. در این صورت با مشکلاتی مانند حمل و نقل و همچنین هدر رفتن وقت رو به رو نخواهید شد. سایت‌های متعددی در کشور وجود دارند که این تجهیزات را به فروش می‌رسانند، اما شما نباید در فرآیند خرید این مبلمان شهری عجله کنید و می‌توانید با مراجعه به وبسایت بازی سازان و مرور کاتالوگ مبلمان شهری در این مرکز معتبر، موارد دلخواه خود را با قیمت مناسب و کیفیت بالا خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.